Όπαβα – Προμηθέας 97-100 : Έχασε την ευκαιρία για την δεύτερη θέση αλλά έκανε το καθήκον του

Ο Προμηθέας κυνηγούσε ευρεία νίκη (+14) και ήττα της Ρίτας για να πιάσει την δεύτερη θέση και το πλεονέκτημα έδρας στα Play-In την πρόκριση στους «16» του Basketball Champions League αλλά έκανε το καθήκον του στην Όπαβα (100-97).

Σε έναν αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέριες ο Προμηθέας απέδρασε με το ροζ φύλλο αγώνα από την έδρα της Όπαβα μετά από παράταση (100-97). Οι Πατρινοί έχουν ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League αλλά με συνδιασμό αποτελεσμάτων προσπερνούσαν την Ρίτα στην δεύτερη θέση. Πιο συγκεκριμένα ο Προμηθέας έψαχνε ήττα της Ρίτας στο Βίλνιους και δική του νίκη με +14, ώστε να καλυψει την μεταξύτους διαφορά.

Οι δυο ομάδες ήταν σε εξαιρετική μέρα στην επίθεση και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 52-51 υπέρ του Προμηθέα. Χαρακτηριστικό της, στήθος με στήθος, μάχης που διαδραματιζόταν ότι καμία ομάδα δεν πέρασε το +6 στην διαφορά του σκορ.

Με την έννοια του στο παιχνίδι της Ρίτας ο Προμηθέας δεν κατάφερε να χτίσει την διαφορά των 14 πόντων που χρειαζόταν για να απειλήσει τους Λιθουανούς.

Έτσι, παρά την μεγάλη ευστοχία του, δεχόταν με ευκολία καλάθι με απότέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθέι σε παράταση (91-91).

Εκεί, η ομάδα του Παπαθεωδόρου είχε το πιο «καθαρό» μυαλό και με επιμέρους σκορ 9-6 πήρε την νίκη, χωρίς όμως να έχει κάποιο αντίκρισμα στην βαθμολογία του ομίλου.

Στην επόμενη φασή και τα play-In για την πρόκριση στους «16», ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει την γαλλική Λε Μαν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 51-52, 77-76, 91-91, 97-100