Λούντβιγκσμπουργκ – ΑΕΚ 83-79: Ανώδυνη ήττα για τους «κιτρινόμαυρους»

Η ΑΕΚ ηττήθηκε την τελευταία αγωνιστική των ομίλων Basketball Champions League από την Λούντβιγκσμπουργκ (83-79) αλλά τερμάτισε πρώτη και πήρε την απευθείας πρόκριση στους «16».

Η ΑΕΚ ταξίδεψε στην Γερμανία με στόχο το απόλυτο στον όμιλο καθώς έχει εξασφαλίσει την πρωτιά του ομίλου και την απευθείας συμμετοχή της στους «16» του Basketball Champions League.

H ομάδα του Πλάθα ξεκίνησε νωθρά τον αγώνα επιτρέποντας στους γηπεδούχους να αποκτήσουν ένα σημαντικό προβάδισμα (21-13) λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Κάπου εκεί, η Ένωση γύρισε τον διακόπτη και έτρεξε ένα σερί 14- 3 και να προηγηθεί για πρώτη φορά στον αγώνα (27-24) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Μέχρι την ανάπαυλα ακολούθησε ένα επιθετικό κρεσέντο των δυο ομάδων με το 38-35, υπέρ της ΑΕΚ, να είναι σκορ ημιχρόνου.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκαν οι δυο ομάδες και στην τρίτη περίοδο. Με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα Λούντβιγκσμπουργκ και ΑΕΚ έδωσαν μάχη στήθος με στήθος ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με ένα πόντο διαφορά (57-56 υπέρ των γηπεδούχων). Στην τελευταία περίοδο οι Γερμανοί έτρεξαν ένα επιμέρους 9-2 στα πρώτα τρία λεπτά που τους έδωσαν το +8 (66-58), μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα.Η Ένωση το πάλεψε αλλά υπέστη την πρώτη της ήττα με 83-79, κάτι που δεν της κόστισε αφού παραμένει πρώτη και παίρνει την απευθείας πρόκριση στους «16».