Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 65-61: Βάφτηκε «πράσινη» η πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου

«Πράσινο» βάφτηκε το ντέρμπι αιωνίων στο μπάσκετ γυναικών, με τον Παναθηναϊκό να νικάει τον Ολυμπιακό και να προκρίνεται στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού υπερίσχυσαν αυτών του Ολυμπιακού και πήραν την νίκη με 65-61 και την πρόκριση στην τετράδα του Κυπέλλου. Πρώτη σκόρερ ήταν η Τζόουνς με 24 πόντους, ενώ η Αλέιν είχε 12 πόντους και 18 ριμπάουντ σε ένα πληθωρικό νταμπλ-νταμπλ.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκες» ήταν καλύτερες και στο δεύτερο ήταν εκείνες του «τριφυλλιού». Το ματς εν τέλει κορυφώθηκε στο φινάλε.

Η Νικολοπούλου έβαλε μπροστά τις Πειραιώτισσες για έναν πόντο (59-60), πριν απαντήσει η Τζόουνς για το 61-60. Η ίδια με δύο εύστοχες βολές έστειλε τις «πράσινες» στο συν τρία (63-60), 13″ πριν το τέλος. Η Νικολοπούλου μετά αστόχησε για το σουτ ισοφάρισης και έπειτα με βολές εκατέρωθεν διαμορφώθηκε το τελικό 65-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 38-35, 53-49, 65-61