Oλυμπιακός- Άρης 85-71: Ξεπροβόδισε το 2023 με νίκη και... μαέστρο Λαρεντζάκη

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Άρη με 85-71 και έκλεισε με νίκη μια χρονιά που θα μνημονεύεται μετά από χρόνια… για χρόνια. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης που πέτυχε 17 πόντους, μοίρασε 4 ασίστ και παράλληλα μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός νίκησε το τελευταίο ματς του 2023 με αντίπαλο τον Άρη στο ΣΕΦ με 85-71  και είπε αντίο σε μια άκρως επιτυχημένη και ιδιαίτερη για εκείνον σεζόν, που θα μνημονεύεται για χρόνια για παραπάνω από έναν λόγους. Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης που είχε 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν αρκετά κλειστό με τον Άρη να είναι κοντά στον Ολυμπιακό με μονοψήφιες διαφορές, όμως αυτό που επισκίασε τα πάντα ήταν ο τραυματισμός του Τόμας Γουόκαπ, σοβαρός ή μη άγχωσε άπαντες στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο λίγο πριν περάσουμε στο 2024. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ με 41-27, με τον Άρη όμως να είναι αρκετά αξιόμαχος στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, όμως οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να επιστρέψουν και να φέρουν τη διαφορά στους 6 (52-46) στο 27ο λεπτό του παιχνιδιού. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 59-54 και το Νίκολα Μιλουτίνοφ να είναι σημείο αναφοράς σε επίθεση και άμυνα. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός με παίκτη- ορχήστρα τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο οποίος μοίραζε παιχνίδι, σκόραρε, έπαιζε καλή άμυνα, κοινώς έκανε τα πάντα καλά επιβλήθηκε τελικά του Άρη με 85-71 και έκλεισε επιτυχημένα μια αν μη τι άλλο ιδιαίτερη και αξέχαστη από πολλές απόψεις σεζόν.