Μαρούσι- Παναθηναϊκός AKTOR 79-92: Χαιρέτησε το 2023 με το «απόλυτο» και... καυτό Βιλντόσα

Ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR επιβλήθηκε με 92-79 του Αμαρουσίου στο Κλειστό του Αγίου Θωμά και αποχαιρετάει το 2023 με το απόλυτο 12-0 στη Basket League, ατενίζοντας παράλληλα τη βαθμολογία από την 1η θέση.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε το Μαρούσι με 92-79 και ολοκλήρωσε το 2023 στην 1η θέση της Basket League με ρεκόρ 12-0, αφήνοντας για πρώτη φορά μετά από δύο χρόνια τον Ολυμπιακό στην 2η θέση στο τέλος του ημερολογιακού έτους. Κορυφαίος για το «τριφύλλι» ο Λούκα Βιλντόζα με 19 πόντους.

Το ματς ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να έχει ρυθμό στην επίθεσή του από νωρίς στο παιχνίδι, με τον Κέντρικ Ναν να είναι εύστοχος από το ξεκίνημα, καθώς άρχισε στη βασική πεντάδα στο πλάι του Βιλντόζα, ελλείψει και του Κώστα Σλούκα. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ με 28-12 και το Μαρούσι να ψάχνεται και τον Μπρίσκοου που είναι ο καλύτερος παίκτης του να είναι εκτός ρυθμού. To ημίχρονο τελείωσε με το «τριφύλλι» να προηγείται με 51-37 και τον Ναν να έχει 11 πόντους και τον Βιλντόζα να προσθέτει άλλους 11. Από πλευράς Αμαρουσίου κορυφαίος στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Γούνταρτ που είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ στο μόλις δεύτερο παιχνίδι του στην Ελλάδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ξέφυγε και πήγε εξ’ ολοκλήρου προς την πλευρά των «πρασίνων» με την τρίτη περίοδο να είναι καταιγιστικά υπέρ του Παναθηναϊκού και έληξε με σκορ 75-56 με τον Αταμάν να βάζει στο ροτέισον παίκτες με περιορισμένο χρόνο συμμετοχής όπως ο Μωραΐτης και ο Μαντζούκας, αλλά και ο Σαμοντούροφ. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το Μαρούσι προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και στην διεκδίκηση της νίκης, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να περιορίσει τη διαφορά της ήττας του από τους «πράσινους», οι οποίοι και επιβλήθηκαν εν τέλει με 92-79.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρπάνος, Σκαλτσής, Λιότσιος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-28, 37-51, 56-75, 79-92

ΜΑΡΟΥΣΙ (Λιμνιάτης): Χιλ 6 (2/6 σουτ), Τζούστον 6 (2/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπρίσκο 5 (2/11 σουτ), Ραντούλιτσα 6 (1/4 δίποντα, 4/4 βολές), Νικολαΐδης 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σιμπάντε 13 (1/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Στασινός 2, Μπόγρης, Φιλιππάκος, Ιορδάνου 3 (1), Γούνταρντ 14 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 17 (4/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 19 (1/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Μπαλτσερόφσκι 8 (4/7 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ναν 12 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκριγκόνις 16 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές), Ερνανγκόμεθ 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 8 (3/6 δίποντα, 2/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μωραΐτης 2, Σαμοντούροβ 2, Γκραντ 5 (1), Αντετοκούνμπο 2, Μαντζούκας 7 (1)