Μιλγουόκι Μπακς: Βαριά ήττα από τους Χιτ - Δεν ξέφυγε από τη γενική μετριότητα ο Γιάννης

Δύσκολα τα πράγματα για τους Μιλγουόκι Μπακς αναφορικά με την τρίτη θέση, μετά την εντός έδρας βαριά ήττα με 123-97 από τους Μαϊάμι Χιτ. Προσπάθησε στο πρώτο ημίχρονο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά στη συνέχεια παρασύρθηκε από τη γενική μετριότητα.

Αν και αγωνίστηκαν χωρίς τους Ροζίερ, Ρίτσαρντσον και Μπάτλερ, οι Μαϊάμι Χιτ έκαναν απίστευτη εμφάνιση στο Μιλγουόκι και διέλυσαν 123-97 τους Μπακς, που πλέον μπαίνουν σε περιπέτειες αναφορικά με την κατάληψη της τρίτης θέσης.

Τα «ελάφια» έπεσαν στο 35-20 (23-7 εντός και 12-13 εκτός έδρας), ενώ οι Χιτ ανέβηκαν στο 29-25 (15-13 εντός και 14-12 εκτός έδρας), με τον Νίκολα Γιόβιτς να κάνει ρεκόρ καριέρας και τον Μπαμ Αντεμπάγιο να κάνει triple-double.
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο μέρος παρασύρθηκε από τη γενική μετριότητα των Μπακς. Ο Greek Freak ολοκλήρωσε το ματς με 23 πόντους, 10/16 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 μπλοκ, 5 λάθη, -23 στο +/-, σε 33:38 λεπτά συμμετοχής.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Γκρίζλις στο Μέμφις, τα ξημερώματα της Παρασκευής (16/02, 03.30).