Αρης: It’s Τολιόπουλος time!

Οι τέταρτες περίοδοι και ειδικότερα τα τελευταία λεπτά αποτελούν υπόθεση του Βασίλη Τολιόπουλου, όπως αποδείχθηκε περίτρανα στην απίστευτη ανατροπή του προημιτελικού. Στα τελευταία επτάλεπτα με ΠΑΟΚ σε Κύπελλο και Α1 και με τον Παναθηναϊκό έβαλε 37 πόντους, έναντι 19 νωρίτερα!

Ο τίτλος, φυσικά, είναι παρμένος από την περίφημη «Dame time» του ΝΒΑ. Τη χαρακτηριστική κίνηση που κάνει ο Ντέιμιαν Λίλαρντ, όταν ευστοχεί -συνήθως από μακριά- στο τέλος ενός αγώνα.

Την ώρα όμως που το χέρι του γκαρντ των Μπακς έχει απορρυθμιστεί και εκείνοι πάνε από ήττα σε ήττα, ένας Ελληνας κόμπο γκαρντ δεν λέει να χάσει σουτ στο φινάλε των αγώνων της δικής του ομάδας. Τον λένε Βασίλη Τολιόπουλο και οδηγεί τον Αρη από νίκη σε νίκη. Στην Ευρώπη, στο πρωτάθλημα, στο Κύπελλο.

Στο σαλονικιώτικο clasico ο «αυτοκράτορας» δεν έπαιξε καλά. Αρκούσε, ωστόσο, που είχε τον 27χρονο ηγέτη του πάνω στο παρκέ. Εξι λεπτά πριν την τελευταία κόρνα, το σκορ ήταν 64-49. Όταν ήχησε αυτή, η ανατροπή είχε συντελεστεί στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα του φάιναλ έιτ.

Εργο «Τολιό» (και) το 76-74 του Αρη. Τρία τρίποντα μέσα σε ένα δίλεπτο (από το 5,18’’ έως το 3,20’’), 3/3 βολές, μία ακόμα «βόμβα» από τα 6,75 μ. στο 1,30’’ για τη μείωση στον πόντο. Να μη σημειώσει και το νικητήριο καλάθι, με ντράιβ 14 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε;

Κοινώς, 17 πόντοι στο τελευταίο πεντάλεπτο, έναντι 7 στα πρώτα 35’. Οι δύο μεγάλοι της Θεσσαλονίκης προέρχονταν από το 77-63 των «κίτρινων» στο Παλέ για την Basket League. Με τον Τολιόπουλο να σημειώνει 11 πόντους στο τελευταίο επτάλεπτο, ενώ νωρίτερα είχε βάλει 9. Ειδικά το κολλητά του τρίποντα για το 72-58 (στο 3,44’’ και 2,53’’) είχαν καθαρίσει τον «Δικέφαλο του Βορρά».

Λίγες ημέρες ακόμα πιο πριν, στις 5 Φεβρουαρίου, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πέρασε νικηφόρα από το ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό AKTOR μετά από μόνο… 9.872 μέρες. Το 73-70 υπογράφτηκε… ξέρετε από ποιον. Αφαντος μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο, πήρε μπρος 4,29’’ πριν το τέλος, όταν οι «πράσινοι» προηγούνταν 62-58. Τρίποντο εκεί, άλλα δύο κολλητά για το «κίτρινο» 71-62 στο 1,25’’, γράψιμο ιστορίας. Σε όλο το ματς νωρίτερα, είχε βάλει τρία ποντάκια.

Από τους ελάχιστους Ελληνες γκαρντ που δεν… φοβούνται να κοιτάξουν το καλάθι και να σουτάρουν, σίγουρα ο μεγαλύτερος winner από τη (σχετικά, δεν είναι πιτσιρικάς πλέον) νέα φουρνιά, ετοιμάζεται να ηγηθεί και της Εθνικής στις επερχόμενες αναμετρήσεις με Τσεχία και Ολλανδία. Υπό την τεχνική καθοδήγηση του παλιού του συμπαίκτη και ινδάλματός του, Βασίλη Σπανούλη.