Ουόριορς- Νάγκετς 103-119: «Αφεντικό» ο Γιόκιτς στην νίκη των Ναγκέτς

Με εντυπωσιακό τρόπο και φουριόζο Νικολά Γιόκιτς, οι Ντένβερ Νάγκετς κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο των Γουόριορς, κάνοντας παράλληλα το 4/4 σε νίκες στις μεταξύ τους φετινές αναμετρήσεις

Οι Ντένβερ Νάγκετς πήραν τη νίκη με 119-103 επί των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς το βράδυ της Κυριακής. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη του Ντένβερ σε τέσσερις προσπάθειες εναντίον των Ουόριορς, εδραιώνοντας το «σκούπισμα» στην μεταξύ τους σειρά για την κανονική περίοδο. Έχουν κερδίσει μάλιστα, σε 10 από τις τελευταίες 11 συναντήσεις τους με τους Ουόριορς και είναι 7-0 από τότε που έπεσαν στο Γκόλντεν Στέιτ στον πρώτο γύρο των πλέι οφ του NBA 2022.

Ο  Νίκολα Γίοκιτς κατέγραψε το τρίτο συνεχόμενο triple-double του με 32 πόντους στα 13 από τα 24 εντός πεδιάς, 16 ασίστ και 16 ριμπάουντ. Έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του NBA που μετράει τουλάχιστον 14 ριμπάουντ και 14 ασίστ σε τρία συνεχόμενα παιχνίδια.

Tο παιχνίδι ξεκίνησε με ισορροπία μεταξύ των δύο ομάδων μέχρι που ο Κλέι Τόμσον «πήρε φωτιά». Σκόραρε  23 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και βοήθησε τους Ουόριορς να χτίσουν ένα προβάδισμα 16 πόντων. Ωστόσο, ο Μάρεϊ ζωντάνεψε στο δεύτερο δεκάλεπτο και σημείωσε 16 πόντους. Οι Νάγκετς έκλεισαν δυνατά το ημίχρονο με σερί 21-5 όταν ο Άαρον Γκόρντον σφράγισε τον παίκτη του για layup και ο Μάρεϊ ευστόχησε σε τρίποντο από handoff με τον Γιόκιτς. Ως εκ θαύματος, οι πρωταθλητές έσβησαν το έλλειμμα των 16 πόντων και ισοφάρισαν στο ημίχρονο, 61-61.

Το Ντένβερ έτρεξε αμέσως ένα σερί 14-0 για να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο και να βάλει τη σφραγίδα του στο παιχνίδι. Ο Κάρι έκανε ένα αργό ξεκίνημα αλλά σημείωσε 14 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και οι Ουόριορς έτρεξαν ένα σερί 12-4, αλλά στη συνέχεια οι Νάγκετς έχτισαν εκ νέου διαφορά, στον δρόμο προς την επικράτηση, με την «ασφαλή φόρμουλα» της συνεργασίας  Μάρεϊ και Γιόκιτς.