Ρεάλ Μαδρίτης-Παναθηναϊκός Aktor 86-97: «Πράσινη βόμβα» στην Ευρωλίγκα! Ξεσ-άλωσε στη Μαδρίτη!

Ενας τρομερός Παναθηναϊκός με Ναν και Λεσόρ να τα βάζουν κατά ριπάς, τον Σλούκα να φοράει τον μανδύα του ηγέτη στο φινάλε και τον Γκριγκόνις να θυμάται το Μονακό, έριξε βόμβα στα θεμέλια της Ευρωλίγκας, έσπασε το τρομερό αήττητο της Ρεάλ στη Μαδρίτη και πλησιάζει το πλεονέκτημα έδρας

Μαγική βραδιά στη Μαδρίτη και Hala Panathinaikos! Από την τελευταία νίκη του Παναθηναϊκού στη Μαδρίτη πέρασαν 11 χρόνια, αλλά για όλα έρχεται κάποια στιγμή ο χρόνος!

Ο  Παναθηναϊκός, με τρομερή εμφάνιση έσπασε την κατάρα κόντρα στη Ρεάλ και μαζί το τρομερό αήττητο των Ισπανών που είχαν ρεκόρ 13-0, στην 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Μια νίκη που τον φέρνει πιο κοντά στο πλεονέκτημα της έδρας!

Ο Λεσόρ με 26 πόντους (ρεκόρ πόντων στην Ευρωλίγκα), ο σούπερ ο Ναν, ο ηγέτης Σλούκας στο τέλος και ο κομβικός Γκριγκόνις που θυμήθηκε το Μονακό υπέγραψαν μια χρυσή νίκη κερδίζοντας την καλύτερη ομάδα της Ευρωλίγκας!

Μάζεψε τη διαφορά στο τέλος

Η Ρεάλ έδειξε με το καλημέρα τις προθέσεις της στο «σπίτι» της και με πρωταγωνιστή τον Γιαμπουσέλε ανέβασε τη διαφορά στο σκορ ακόμη και στους εννιά πόντους (22-13), για να την μαζέψει ο Παναθηναϊκός με την παρουσία του Σλούκα στους τέσσερις και τελικά να κλείσει την περίοδο στο -6 (24-18).

Παναθηναϊκός, σοκ και δέος!

Η δεύτερη περίοδος ήταν αναμφίβολα η καλύτερη του Παναθηναϊκού στη φετινή σεζόν, καθώς παίζοντας στην απόρθητη έδρα της Ρεάλ με άμυνα-τανάλια προκάλεσε μπλακ άουτ στους Ισπανούς που έδειχναν να τα έχουν χαμένα.

Το 22-13 έγινε 28-36 με ένα επιμέρους σερί 23-6, ενώ στη συνέχεια προηγήθηκε με  32-43. Στο διάστημα αυτό ο Λεσόρ έκανε εκπληκτικά πράγματα, ο Παναθηναϊκός πήγε στο ημίχρονο με 11 ασίστ και η Ρεάλ έβλεπε εφιάλτες με 13 λάθη.

Ξύπνησε η Ρεάλ, αλλά…

Ο Παναθηναϊκός δούλεψε σχεδόν 12 λεπτά για να σοκάρει τους Μαδριλένους και να πάρει προβάδισμα 11 πόντων με σούπερ άμυνα, αλλά στην τρίτη περίοδο η άμυνα έμεινε στα αποδυτήρια. Αποτέλεσμα; Η Ρεάλ γύρισε από το -9 και πέρασε μπροστά με 52-50 μόλις μέσα σε τέσσερα λεπτά!

Ωστόσο ο Παναθηναϊκός δεν το παράτησε. Εβγαλε αντίδραση και με τον Ναν εγκέφαλο και σκόρερ αλλά και τον Λεσόρ να συνεχίζει το πάρτι και να φτάνει τους 20 πόντους με επικό κάρφωμα, πήρε και πάλι προβάδισμα με 56-62 και 61-67 με τρίποντο του Ναν.

Θρίλερ ως το τέλος και θρίαμβος

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα έξι πόντων, έπρεπε όμως να αντέξει και να βάλει κι άλλους στην εξίσωση του σκοραρίσματος, καθώς ο Μήτογλου έβαλε το πρώτο καλάθι μετά από 31 λεπτά, ενώ ο Λεσόρ άρχισε να δείχνει σημάδια κόπωσης.

Στα δύσκολα όμως μπήκε μπροστά ο Σλούκας και με οκτώ σερί πόντους (δύο τρίποντα, δύο βολές) έβαλε μπροστά τους πράσινους με 74-83! Ο Ναν βγήκε με πέντε φάουλ, αλλά ο Γκριγκόνις θυμήθηκε το Μονακό και έδωσε ξανά αέρα για να φτάσουν οι πράσινοι στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 36-45, 61-67, 86-97

Η αποθέωση του Χεζόνια

Ο Μάριο Χεζόνια είχε συνομιλία με τον Σάνι Μπετσίροβιτς στο παρκέ της Wizink Arena, λίγο πριν από το τζάμπολ στον αγώνα Ρεάλ – Παναθηναϊκός.

Ο Χεζόνια μόλις εμφανίστηκε στο παρκέ γνώρισε την αποθέωση από τους περίπου 200 φίλους του Παναθηναϊκού, ενώ στη συνέχεια βγήκε μαζί τους φωτογραφίες και μοίρασε αυτόγραφα.