Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ: Αυτά έκανε στο ντεμπούτο του στην ήττα του ΠΑΟΚ από το Λαύριο

Θα χρειαστεί χρόνο προσαρμογής, από ότι φαίνεται, ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ, που έδειξε το ταλέντο του, όμως άργησε να βοηθήσει ουσιαστικά τον ΠΑΟΚ, που ηττήθηκε στο Λαύριο…

Ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ ήταν… η αφίσα, όμως οι Μάρκους Θόρντον και Βασίλης Μουράτος ήταν… η ουσία στη Λαυρεωτική, όπου ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από το Λαύριο με 89-85.

Ο πρώην σταρ του NBA ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα και 5/14 εντός πεδιάς, δείχνοντας μεν το ταλέντο του, αλλά και την ανάγκη του για χρόνο προσαρμογής.

Το ξεκίνημα ήταν δύσκολο

Χωρίς καλάθι εντός πεδιάς ολοκληρώθηκε η παρουσία του Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ στο πρώτο ημίχρονο, που χωρίστηκε σε δύο «θητείες» στο παρκέ. Στην πρώτη, ο Αμερικανός αγωνίστηκε για 3:52, αποχωρώντας με έναν πόντο από βολή.

Αργότερα επέστρεψε για ακόμα επτά λεπτά, χωρίς να βρίσκει και πάλι την επαφή με το καλάθι. Ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 10:58 λεπτά παρουσίας, 1 πόντο (0/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές), 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

Σιγά – σιγά στην «εξίσωση»

Η τρίτη περίοδος ήταν αυτή στην οποία ο Πόρτερ κατάφερε να δείξει μερικά δείγματα του σπουδαίου επιθετικού του ταλέντου, χωρίς να γίνει όμως παράγοντας του αγώνα. Το πρώτο καλάθι ήταν ένα έμμεσο τρίποντο, το οποίο τον βοήθησε να… ξεπαγώσει. Λίγο αργότερα έφτασε τους 6 πόντους με ένα… NBA κάρφωμα σε ανοιχτό γήπεδο, μετά από τάπα του ΜακΝίς.

Επέστρεψε στο παρκέ 8 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ευστοχώντας σε δύο τρίποντα και βρίσκοντας ακόμα ένα κάρφωμα στο τρανζίσιον.

Η τελική στατιστική του

Ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ ολοκλήρωσε το ντεμπούτο του με: 25:43 λεπτά, 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη, 2 κλεψίματα, 5/14 εντός πεδιάς (3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα), 2/3 βολές και 9 index rating.