Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 77-71: Ο Σλούκας έβαψε πράσινο το ντέρμπι!

Μόνο αδιάφορο δεν ήταν το «αιώνιο» ντέρμπι του Γ’ γύρου της Stoiximan Basket League, στο οποίο ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 77-71. Τεράστιο τρίποντο στο τέλος από τον Κώστα Σλούκα.

Όταν ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό, κανένα παιχνίδι δε μπορεί να είναι αδιάφορο. Είτε το ματς είναι για τον τρίτο γύρο του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League, είτε… για επιτραπέζιο.

Οι δύο «αιώνιοι»… μάτωσαν το παρκέ του ΟΑΚΑ, με τον Παναθηναϊκό να αναδεικνύεται νικητής και να «σφραγίζει» την πρώτη θέση, ενόψει των πλέι-οφ. Τεράστιο τρίποντο από τον Κώστα Σλούκα στο τέλος, χάρισε τη νίκη στη νυν ομάδα του, πληγώνοντας την πρώην.

Φιλικό… δε το λες

Οι δύο ομάδες ομάδες ξεκίνησαν με… αλεγρία στο παιχνίδι τους, προσφέροντας ένα όμορφο επιθετικό θέαμα, όταν ξεκίνησαν να συνδέονται με το καλάθι. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόταν τα επιθετικά ριμπάουντ του Χουάντσο και τη δημιουργία του Σλούκα, ο οποίος είχε να αντιμετωπίσει μία άμυνα με αλλαγές. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός απολάμβανε τα… καυτά χέρια του Κάναν, ο οποίος έδειξε από νωρίς πως έχει μπει σε «playoff mode». Οι γηπεδούχοι χτυπούσαν την αδυναμία του Πίτερς, καθώς και τη «soft» λογική της «ερυθρόλευκης» άμυνας της πρώτης περιόδου. Ενδεικτικό, το buzzer beater τρίποντο του Γκριγκόνις, που αφέθηκε ελεύθερος. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 23-16.

Καρδιογράφημα

Το σερί 8-0 του Παναθηναϊκού από το τέλος του πρώτο δεκαλέπτου, έγινε 19-1 και οι «πράσινοι» έφτασαν τη διαφορά των 17 πόντων (34-17). Ο Ολυμπιακός έκανε ένα λάθος για μία ασίστ, ενώ ταυτόχρονα ο Παναθηναϊκός έκανε ένα για… δέκα. Πέρασαν εννιά ολόκληρα λεπτά για να βρει καλάθι εντός πεδιάς ο Ολυμπιακός, που κατάφερε, όμως, να επιστρέψει εγκαίρως.

Ο – μέχρι τότε – αρνητικότατος Φαλ, κατάφερε να βρει μέρος του εαυτού του απέναντι στον Λεσόρ (και όχι τον Μήτογλου), ο Παναθηναϊκός έχανε τη μία επίθεση μετά την άλλη και το σκορ έφτασε στο 38-33 πριν την ανάπαυλα.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Παναθηναϊκός ήταν, επιθετικά, και πάλι ο εαυτός του, ενώ τα προβλήματα των φιλοξενούμενων με την περιφερειακή άμυνα επέστρεψαν. Παρ’ όλα αυτά, το σκορ δεν άνοιξε και έτσι ο Ολυμπιακός, με ένα μίνι επιθετικό κρεσέντο κατάφερε να περάσει μπροστά στο 47-48. Από την απόλυτη… αφλογιστία των «ερυθρόλευκων» στα εννιά λεπτά χωρίς καλάθι εντός πεδιάς, η… αλλοπρόσαλλη, απόψε, ομάδα του Μπαρτζώκα βρήκε 31 πόντους σε οκτώ αγωνιστικά λεπτά.

Από το 27′, ο Αταμάν είχε να διαχειριστεί τα τέσσερα φάουλ του Κέντρικ Ναν, που μέχρι να αποσυρθεί στον πάγκο, είχε 12 πόντους, δηλαδή όσους και ο Μήτογλου. Η περίοδος έληξε με τον Παναθηναϊκό στο +4 (59-55).

Τα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου χαρακτηρίστηκαν από τον αμυντικό ζήλο, αμφότερων των ομάδων. Το «καρδιογράφημα» ωστόσο, δεν είχε καμία πρόθεση να σταθεροποιηθεί. Ο Ολυμπιακός αρχικά ισοφάρισε, μετά ο Παναθηναϊκός πήρε ένα «μαξιλαράκι», το οποίο όμως, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν για να ισοφαρίσουν ξανά στο 68-68.

Τότε, το χρονόμετρο του γηπέδου… αποφάσισε να χαλάσει τον ξέφρενο ρυθμό, αφού σταμάτησε να λειτουργεί και χρειάστηκε αντικατάσταση. Με την επιστροφή, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα γρήγορο 4-0, που ανάγκασε τον Μπαρτζώκα να πάρει τάιμ άουτ.

Μετά τη διακοπή, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο, όμως ο Σλούκας με τεράστιο τρίποντο στο τελευταίο λεπτό και βολές στην επόμενη επίθεση, τελείωσε το παιχνίδι υπέρ των «πράσινων».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 38-33, 59-55, 77-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Σλούκας 10 (2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Παπαπέτρου 4 (2/4 δίποντα), Ναν 17 (7/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 11 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μήτογλου 15 (2/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 2 (1/4 σουτ), Μωραΐτης, Λεσόρ 13 (3/5 δίποντα, 7/9 βολές), Γκριγκόνις 5 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 15 (4/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 10 (5/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπανικολάου 4 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίτερς 10 (3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος 18 (5/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιτ 3, Λαρεντζάκης 3 (1), Μήτρου-Λονγκ, ΜακΚίσικ 3

Τα στατιστικά του Παναθηναϊκού: 19/34 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 15/19 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 6 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 6 λάθη, 19 φάουλ

Τα στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/32 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 14/20 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 14 λάθη