Ολυμπιακός-Προμηθέας 80-69: Νίκησε τους Πατρινούς, κέρδισε τον Πετρούσεφ

Χωρίς να… καρδιοχτυπήσει – μετά από καιρό – νίκησε τον Προμηθέα ο Ολυμπιακός, που είχε κέρδος την επιστροφή του Φίλιπ Πετρούσεφ.

Να κάνει διαχείριση, χωρίς να πάθει… ζημιά ήθελε σήμερα ο Ολυμπιακός, που υποδέχτηκε στο ΣΕΦ τον Προμηθέα των εννιά παικτών. Η αποστολή, εξετελέσθη, σε ένα παιχνίδι αρκετά… υποτονικό, που γρήγορα θα ξεχαστεί. Επέστρεψε στα παρκέ μετά από έναν μήνα απουσίας ο Φίλιπ Πετρούσεφ, που σημείωσε 6 πόντους σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Το πλάνο της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν ξεκάθαρο: «Τρίποντα, τρίποντα, τρίποντα». Ενδεικτικά, οι Πατρινοί σούταραν 34 φορές πίσω από τη γραμμή και 25 μέσα από αυτή.

Χωρίς πολλά…

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν από νωρίς το προβάδισμα και τελείωσαν την πρώτη περίοδο με διψήφια διαφορά (20-9). Στη δεύτερη περίοδο ο Προμηθέας έδειξε πως δεν ήθελε να χάσει το παιχνίδι αμαχητί και με ένα κρεσέντο του Χέιλ και επί μέρους σκορ 5-15, μείωσε στον πόντο, ενώ αργότερα ισοφάρισε (33-33). Ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε να πορευτεί σε όλο το δεκάλεπτο με τις «ρεζέρβες». Ο Ράιτ ήταν κυριαρχικός και με τη βοήθεια των Μήτρου-Λονγκ και Γκος, πήγε ξανά τη διαφορά στους 8 πόντους (44-36) πριν το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός άνοιξε περαιτέρω  τη διαφορά, χωρίς να σπαταλήσει υπερβολική ενέργεια. Πίτερς και Φαλ έγιναν «διψήφιοι», ο Προμηθέας δεν κατάφερε να βρει κάποιον επιθετικό πόλο και έχασε εντελώς τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 30′, ο Ολυμπιακός είχε τη μεγαλύτερη  διαφορά του (62-44).

Ρε τον Πάπας…

Η χαλαρότητα στο παιχνίδι των «ερυθρόλευκων» ήταν πλέον εμφανής. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα γνώριζαν πως είχαν ουσιαστικά «κλειδώσει» το παιχνίδι και ο Προμηθέας βρήκε την ευκαιρία να μειώσει και να παίξει το μπάσκετ του. Κορυφαίος ήταν ο Τζορτζ Πάπας, που εκτελούσε εξαιρετικά τα καλάθια, τα οποία ξέρει… απ’ έξω κι ανακατωτά.

Παρά την προσπάθεια, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τη δυνατότητα να απειλήσουν τον Ολυμπιακό, ο οποίος δε χρειάστηκε να κάνει πολλά για να πάρει το παιχνίδι (80-69).