Παναθηναϊκός - Μακάμπι 87-91: Εμφραγμα! - Το λάθος του Σλούκα έφερε το 0-1

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 91-87 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Game 1 του ΟΑΚΑ, με τον Κώστα Σλούκα να κάνει λάθος στην πιο κρίσιμη «πράσινη» επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός είχε τα ηνία για μεγάλο χρονικό διάστημα, όμως, στην τέταρτη περίοδο η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε τα ηνία, άντεξε και άνοιξε το σκορ στη σειρά με 87-91.

Το αβίαστο λάθος του Κώστα Σλούκα στην πιο κρίσιμη «πράσινη» επίθεση, έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Οντεντ Κάτας να κλειδώσει τη νίκη στο Game 1 των playoffs της EuroLeague.

Το δεύτερο ραντεβού με τη Μακάμπι έχει κλειστεί για την Πέμπτη (25/4, 21:15) ξανά στο ΟΑΚΑ και, πλέον, ο Παναθηναϊκός δεν έχει περιθώριο να δεχθεί νέο break, διότι μετά θα πρέπει να απαντήσει αναλόγως στο Βελιγράδι.

Παρεμπιπτόντως, η ισραηλινή ομάδα μετρά 3-0 φέτος απέναντι σε εκείνη του Εργκίν Αταμάν, η οποία πλήρωσε τις 16/26 βολές (4/11 ο Λεσόρ), τα 15 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ (μόλις 6 τα δικά του επιθετικά) και τα διπλάσια λάθη (12-6).

Αν μη τι άλλο πήγε στράφι η μεγάλη διαφορά στο δημιουργικό σκέλος (24-15 ασίστ).

Ο Ματίας Λεσόρ άρχισε με 9/9 δίποντα και συνολικά κατέγραψε 22 πόντους-6 ριμπάουντ, αλλά στο τέλος σίγησε.

Ο Κώστας Σλούκας είχε 12 πόντους και πάνω από τις μισές ασίστ της ομάδας του (13), αλλά στο τέλος, το ένα και μοναδικό του λάθος ήταν μοιραίο.

Πολύ καλός στην άμυνα ο Τζέριαν Γκραντ των 11 πόντων, ο οποίος έβαλε και δύο κρίσιμα καλάθια στα τελευταία λεπτά.

Σπουδαίο ξεκίνημα ο Μάριους Γκριγκόνις (11π.), προτού πέσει η απόδοσή του (3/8 τρίποντα).

Ο Κέντρικ Ναν είχε 4/4 δίποντα, αλλά υπέπεσε σε 4 φάουλ και σε 3 λάθη, μετρώντας μόλις 2 ασίστ.

Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ κατώτερος ξανά των προσδοκιών, αφού ναι μεν πήρε 9 ριμπάουντ, αλλά μέτρησε 0/4 τρίποντα και έχασε εύκολα καλάθια.

Στον αντίποδα, ο Μπόνζι Κόλσον των 18 πόντων αποδείχθηκε καταλυτικός στο τέλος, ενώ καλή δουλειά έκαναν και οι Λορένζο Μπράουν (16π.), Γουέιντ Μπόλντγουιν (15π.-7ασ., προτού αποχωρήσει με πρόβλημα τραυματισμού), Τζος Νίμπο (12π.-8ρ.).

Η εξέλιξη του αγώνα Παναθηναϊκός – Μακάμπι:

Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να κρατήσει τη Μακάμπι σε χαμηλό σκορ και να μην της επιτρέψει να πάρει επιθετικά ριμπάουντ, όμως, στο πρώτο δεκάλεπτο αυτό δεν συνέβη.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δέχθηκε 26 πόντους και στο μεγαλύτερο διάστημα βρισκόταν πίσω στο σκορ.

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα της δεύτερης περιόδου, αφού η άμυνα του Τζέριαν Γκραντ και η βελτίωση των Ματίας Λεσόρ-Λούκα Βιλντόσα έφερε τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού.

Το 27-29 μετατράπηκε σε 43-32 και μέχρι το τέλος του α’ ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός διατηρούσε με άνεση το προβάδισμα, επιτρέποντας μόλις 16 πόντους στη Μακάμπι.

Σε ιδανικό τέμπο κύλησε για τους «πράσινους» το ξεκίνημα του β’ μέρους, όπως φανερώνει το 56-44 που ήταν και το μάξιμουμ της απόστασης των δύο ομάδων.

17-28 στο τέταρτο δεκάλεπτο

Σταδιακά, πάντως, η Μακάμπι ψαλίδισε τη διαφορά, δεδομένου ότι ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ ήταν άστοχος και ο Κέντρικ Ναν παρέμενε σε ρηχά νερά σε εκτελεστικό/δημιουργικό σκέλος, φτάνοντας παράλληλα στα 4 φάουλ.

Η ομάδα του Αταμάν είχε χάσει τον ρυθμό της, εκείνη του Κάτας πατούσε καλύτερα και μετά από πάρα πολλή ώρα ανέκτησε το προβάδισμα.

Ο Παναθηναϊκός των 50 πόντων του πρώτου ημιχρόνου είχε βάλει μόλις 31 σε 18′ στο δεύτερο μέρος και κανείς εκ των Ναν, Λεσόρ, Χουάντσο, Σλούκα δεν κατάφερνε να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά.

Το κάρφωμα του Νίμπο στο 01:36 έφερε τη Μακάμπι στο 82-87, προτού ο Γκραντ μειώσει με τρίποντο από τη γωνία σε 85-87. Είχε προηγηθεί χαμένο τρίποντο του Ναν, επομένως αν το ριμπάουντ πήγαινε στους φιλοξενούμενους, το παιχνίδι πιθανότατα θα είχε τελειώσει πρόωρα. Ακολούθησε σπουδαία  «πράσινη» άμυνα και ο Ναν στα 53’3” ισοφάρισε σε 87-87 με λέι-απ.

Παρά την πίεση του Ναν, ο Μπράουν κατάφερε να γράψει το 87-89 στα 36’4”. Ακολούθησε λάθος του Σλούκα, αργοπορία στο φάουλ για να παγώσει το χρονόμετρο και… 0-1 στη σειρά. Η ομάδα του Κάτας έχει τον πρώτο λόγο για το Βερολίνο.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 50-42, 70-63, 87-91