Κολοσσός-Ολυμπιακός 66-100: Πύρρειος νίκη, συναγερμός για Πετρούσεφ

Ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο κόντρα στον Κολοσσό στη Ρόδο με 100-66, αλλά το τελευταίο που τον απασχολεί είναι το αποτέλεσμα, μετά τον τραυματισμό του Φιλίπ Πετρούσεφ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Αποχώρησε κουτσαίνοντας ο Σέρβος-Ενταση Μπαρτζώκα με οπαδό

Αν κάτι ήθελε ο Γιώργος Μπαρτζώκας πριν από το τζάμπολ του Ολυμπιακού στη Ρόδο στον αγώνα με τον Κολοσσό για την τελευταία αγωνιστική του Top-6 της Basket League, ήταν να μην τραυματιστεί κανένας αθλητής του ενόψει του Final Four του Βερολίνου.

Ο τραυματισμός όμως του Φίλιπ Πετρούσεφ επισκίασε τη νίκη των «ερυθρολεύκων». Ο Σέρβος σέντερ αποχώρησε με ενοχλήσεις στο δεξί πόδι κουτσαίνοντας και θα εξεταστεί πίσω στην Αθήνα. Αρχικά φαίνεται να είναι ένα ελαφρύ διάστρεμμα, αλλά καθώς πλησιάζει το Final Four της Euroleague είναι λογικό να έχει σημάνει συναγερμός.

Ο Ολυμπιακός μετά την πρόκριση που πήρε απέναντι στην Μπαρτσελόνα, νίκησε πάντως εύκολα τον Κολοσσό με πολλούς αναπληρωματικούς, κάνοντας ένα τρομερό και εκρηκτικό τρίτο δεκάλεπτο.

Καθάρισε με 13-0 σερί

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε με απουσίες στη Ρόδο μετά την πρόκριση στ Final Four. O Φαλ έμεινε εκτός 6άδας ξένων, οι Λαρεντζάκης, Γουόκαπ δεν ακολούθησαν την αποστολή, ενώ οι Μιλουτινοφ, Σίκμα και Μπραζντέικις δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ στην αρχή με  7-2 και 14-9, αλλά πέρασε με 14-15 και μετά έκανε ένα σερί 13-0, καθώς από το 19-20 προηγήθηκε με 19-33 αποκτώντας στη συνέχεια μια διαφορά ασφαλείας.

Τραυματίστηκε ο Πετρούσεβ!

Μόλις 4:36 πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Πετρούσεφ βρέθηκε στο παρκέ μετά από επαφή με τον Παπαγιάννη, καθώς γύρισε ο αστράγαλός του. Ο Σέρβος πήγε αμέσως στον πάγκο για τις πρώτες βοήθειες απογοητευμένος. Ο τραυματισμός προκάλεσε ανησυχία και συναγερμό στους ανθρώπους του Ολυμπιακού. Πάντως μετά την πρώτη ανησυχητική εικόνα, φαίνεται ότι πρόκειται για ένα ελαφρύ διάστρεμμα. Ολα όμως θα ξεκαθαρίσουν όταν εξεταστεί επιστρέφοντας από τη Ρόδο.

Ενταση Μπαρτζώκα με οπαδό, «πυροσβέστης» ο Παπανικολάου!

Την ίδια στιγμή ο Μπαρτζώκας που έγινε έξαλλος με τον τραυματισμό, άκουσε να του λέει κάτι ένας οπαδός από την εξέδρα και άνοιξε διάλογο. Τα πνεύματα άναψαν και χρειάστηκε η παρέμβαση των Παπανικολάου, Μπαφέ και Γκοτζογιάννη σε ρόλο πυροσβέστη για να μη ξεφύγουν τα πράγματα. Λίγο αργότερα επενέβη και η αστυνομική δύναμη, που απέβαλε από το γήπεδο τον συγκεκριμένο οπαδό για να εκτονώσει την κατάσταση.

Σαρωτικός Ολυμπιακός στην 3η περίοδο

Επιστρέφοντας στο παρκέ, ο Ολυμπιακός ήταν απολαυστικός στην 3η περίοδο! Με τρομερή άμυνα και ευστοχία στην επίθεση έκλεισε με 11-31 επιμέρους σκορ, βάζοντας πρόωρα τέλος στο παιχνίδι και δίνοτας την ευκαιρία στον Μπαρτζώκα να ξεκουράσει και να προστατεύσει τους παίκτες του.

O Oλυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να πετύχει μια εύκολη νίκη με τον Πίτερς να σηκώνει το βάρος στο σκοράρισμα και τους Ράιτ, Κάναν, Παπανικλάου και Λούντζη να ακολουθούν.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 37-48, 48-79, 66-100