Παναθηναϊκός-Αρης 89-71: Καμία «παγίδα» δε σταματά τους πρωταθλητές Ευρώπης!

Ο Παναθηναϊκός ήταν… επαγγελματίας, δεν παρασύρθηκε από τη φιέστα και νίκησε τον Άρη, εκμεταλλευόμενος τη φοβερή του πρώτη περίοδο, για να κάνει το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Τέτοια παιχνίδια, σαν αυτό του Παναθηναϊκού με τον Άρη,  χαρακτηρίζονται συχνά ως «παγίδες». Το «τριφύλλι» πάντως ήταν… υπερβολικά καλό για να παγιδευτεί και καθάρισε από νωρίς, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Stoiximan Basket League.

Σε ένα ΟΑΚΑ βγαλμένο από παιχνίδι της EuroLeague, ο Παναθηναϊκός γιόρτασε την κατάκτηση του εβδόμου ευρωπαϊκού ξανά μαζί με τον κόσμο του και κρέμασε τα λάβαρα της επιτυχίας. Η λαμπρή τελετή δε… θάμπωσε τους «πράσινους», οι οποίοι μπήκαν στο παιχνίδι με αέρα Γερμανίας.

Τα πάντα κρίθηκαν ουσιαστικά στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός. Τα επόμενα δύο τελείωσαν με επί μέρους σκορ υπέρ του Άρη, όμως από νωρίς… ήταν αργά.

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ναν με 16, ενώ 15 είχε ο Μπαλτσερόφσκι, που βλέπει Άρη και… τρελαίνεται. Διψήφιοι για τον Παναθηναϊκό ήταν και οι Μήτογλου (14π), Γκριγκόνις (11π) και Λεσόρ (11π), ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ντε Σόουζα που σημείωσε 15 πόντους.

Τυφώνας

Στα δύο πρώτα λεπτά, οι γηπεδούχοι είχαν βρει ήδη 8 πόντους, ενώ ο Άρης είχε μόνο ένα τρίποντο του Μπλούμπεργκς. Στο 10-3, ο κόουτς Καστρίτης αναγκάστηκε να καλέσει τάιμ άουτ πριν το τηλεοπτικό, ώστε να σταματήσει τη γρήγορη επέλαση του Παναθηναϊκού. Ο Γκάλινατ μείωσε προσωρινά, όμως Γκραντ και Μπαλτσερόφσκι έκαναν διψήφια τη διαφορά πριν τα μισά της περιόδου.

Χρειάστηκαν 9 λεπτά στον Άρη για να βρει πόντους εκτός τριπόντων και όταν το έκανε με τον Σανόγκο, η διαφορά είχε φτάσει τους 15.  Η δεύτερη περίοδος ήταν αποκλειστική υπόθεση του Ντε Σόουζα στο ξεκίνημά της, με τον ψηλό των φιλοξενούμενων να είναι εντυπωσιακός. Η ομάδα του Καστρίτη έσφιξε την άμυνά της, όμως δε μπορούσε να βρει κάποιο ξέσπασμα που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι και έκλεισε στο -11 παρότι το επί μέρους σκορ της περιόδου ήταν υπέρ της (15-19).

Ήταν αργά

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε ως τους 16, όμως ο Αταμάν αναγκάστηκε να αποσύρει τον Μπαλτσερόφσκι, που είχε 15 πόντους, αλλά και 4 φάουλ. Ο Άρης δε σκόπευε να παρατήσει το παιχνίδι και κατάφερε να μειώσει στους 8 πριν το τέλος του δεκαλέπτου με τρίποντο του Τολιόπουλου. Η τέταρτη περίοδος όμως ήταν προσωπική υπόθεση του Ματίας Λεσόρ, ο οποίος έκανε ότι ήθελε την «κίτρινη» ρακέτα.  Ταυτόχρονα ο Γκριγκόνις ευστοχούσε από μακριά, και στα μισά  η διαφορά έφτασε τους 23 πόντους. Οι δύο ομάδες χαλάρωσαν και ο Άρης κατάφερε απλά να μειώσει στους 18.