Αρης - Παναθηναϊκός Aktor 65-80: Ανετο πέρασμα με εντάσεις και... ξύλο και ραντεβού με τον Ολυμπιακό

Σε ένα σκληρό παιχνίδι με εντάσεις στο “Nick Galis Hall”, ο Παναθηναϊκός Aktor επικράτησε 80-65 του Αρη στον δεύτερο ημιτελικό και έκλεισε ραντεβού με τον Ολυμπιακό στους τελικούς της Stoiximan Basket League.

Το 2×2 επί του Αρη πέτυχε ο Παναθηναϊκός Aktor στην ημιτελική φάση της Stoiximan Basket League και με το άνετο 80-65 στη Θεσσαλονίκη, πέρασε στους τελικούς.

Ματίας Λεσόρ (15π.-7ρ., με 6/7 δίποντα, 3/5 βολές), Τζέριαν Γκραντ (13π.-4ρ.), Μάριους Γκριγκόνις (11π.) και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (10π.-5ρ.), διακρίθηκαν για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν.

Ο Κέντρικ Ναν μέτρησε 11 πόντους, αλλά με 1/4 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 3/4 βολές και υπέπεσε σε 3 λάθη, ενώ αντίθετα προσέφερε σε ριμπάουντ (5) και ασίστ (5).

Ελλείψει Ρόνι Χάρελ και Ισμαελ Σανόγκο, ο Αρης δεν θα μπορούσε να προσδοκά πολλά, δεδομένου ότι έκανε και αρκετά φάουλ στο α’ ημίχρονο (οι βολές ήταν 3/3 έναντι 14/18).

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πήρε τα περισσότερα από τους Σίλβιο ντε Σόουζα (12π.-10ρ.) και Ρομπέρτο Γκάλινατ (12π., αλλά με 4/13 εντός πεδιάς).

Το πρώτο ημίχρονο σημαδεύτηκε από το trash talking του Ναν στον Ριντ, τον Αταμάν να λέει στους διαιτητές «αυτό δεν είναι μπάσκετ», την «κοκορομαχία» Ντε Σόουζα-Χουάντσο, την τεχνική ποινή σε Καστρίτη, Σλούκα, Γκριγκόνις και τα… αμέτρητα φάουλ.

Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Αρης χρεώθηκε με πέντε ομαδικά φάουλ στα πρώτα 56 δευτερόλεπτα της δεύτερης περιόδου και ο Ντε Σόουζα έφτασε τα 4 φάουλ σε 11 λεπτά αγώνα!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός Aktor μετέτρεψε το 29-36 σε 33-50, ενώ όταν οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (53-62), ακολούθησε «πράσινο» σερί 12-0 και όλα τελείωσαν.

Ο Αρης ήταν κάκιστος στο τρίποντο (4/27 σουτ), χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο Παναθηναϊκός Aktor διέπρεψε (28% με 7/25).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης υπερίσχυσαν σε ριμπάουντ (36-42) και ασίστ (12-20), βγάζοντας αξιολόγηση 105 έναντι μόλις 49.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 28-36, 49-60, 65-80