Παναθηναϊκός Aktor-Ολυμπιακός 84-89: Αφεντικό! Του «έσπασε» τον τσαμπουκά και την έδρα!

Παρά την απουσία του Μουσταφά Φαλ, ο Ολυμπιακός «χτύπησε» κατά βάση από τη ρακέτα με τον τρομερό Νίκολα Μιλουτίνοφ, επικράτησε 89-84 του Παναθηναϊκού Aktor στο ΟΑΚΑ και άνοιξε το σκορ στη σειρά των τελικών της Stoiximan Basket League.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 89-84 του Παναθηναϊκού Aktor στο ΟΑΚΑ και άνοιξε το σκορ στη σειρά των τελικών της Stoiximan Basket League.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ (12π. με 5/8 δίποντα, 2/3 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ και κανένα λάθος) ήταν ο κορυφαίος.

Ο Τόμας Γουόκαπ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ και δημιουργός για την ομάδα του με 17 πόντους (2/3 τρίποντα, 7/7 βολές) και 5 ασίστ αντίστοιχα, ενώ ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος προσέθεσε 16π.-4ασ., ο Κώστας Παπανικολάου 11π.-7ρ. (με 3/10 εντός πεδιάς), ο Σακίλ ΜακΚίσικ 11π.-4ασ. και ο Φίλιπ Πετρούσεφ 10π.

Στον αντίποδα, ο Κέντρικ Ναν έβαλε 21 πόντους (με 8/20 σουτ) και πήρε 6 ριμπάουντ, ενώ έκανε 4 λάθη για 3 ασίστ.

Ο Κώστας Σλούκας προσέθεσε 16 πόντους (5/7 τρίποντα)-5 ασίστ, ο Ματίας Λεσόρ άλλους 14π. (6/8 δίποντα)-7 ριμπάουντ,  ο Ντίνος Μήτογλου μάζεψε 10 ριμπάουντ και ο Τζέριαν Γκραντ μοίρασε 6 ασίστ.

Η μεγάλη διαφορά καταγράφηκε στη ρακέτα (24-40 οι πόντοι από το ζωγραφιστό, 7-21 εκείνοι της δεύτερης ευκαιρίας, δηλαδή έπειτα από επιθετικά ριμπάουντ).

Επίσης οι βολές ήταν 8/10 έναντι 21/26, κυρίως επειδή οι γηπεδούχοι έκαναν συχνά φάουλ στο τέλος για να σταματήσουν τον χρόνο.

Ο Ολυμπιακός νίκησε για πρώτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα τον Παναθηναϊκό (0-3 το σκορ μέχρι πρότινος) και μπροστά στο κοινό του θα έχει τη χρυσή ευκαιρία να κάνει το 2-0. Προφανώς οι ομάδες γνωρίζονται απ’ έξω, επομένως κατά μεγάλο ποσοστό (και) το επόμενο Game θα κριθεί στην ετοιμότητα των παικτών. Η σειρά έχει ψωμί ακόμα…

Η εξέλιξη του αγώνα:

Χωρίς σκορ έμεινε για τρία λεπτά ο Παναθηναϊκός, με 2/2 τρίποντα του Πίτερς άρχισε ο Ολυμπιακός.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν εύστοχη από την περιφέρεια, ενώ εκείνη του Εργκίν Αταμάν παρουσιάστηκε αδρανής στην αμυντική λειτουργία, δίνοντας πολλές δεύτερες ευκαιρίες παρά την απουσία του Μουσταφά Φαλ.

Ακόμη και στα ελεύθερα σουτ οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν έπαιρναν σκορ, όπως φανερώνουν τα 1/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα σε 6 λεπτά.

Ο Μιλουτίνοφ ήταν καταλυτικός στο πρώτο δεκάλεπτο με 3/4 δίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Με 2/2 τρίποντα του Σλούκα, ο Παναθηναϊκός έσβησε γρήγορα το double-score του Ολυμπιακού (15-18 από 9-18), ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με buzzer του Λεσόρ (17-19).

Οι πόντοι δεύτερης ευκαιρίας ήταν 0-8, οι αναπληρωματικοί βοήθησαν επιθετικά μόνο τους γηπεδούχους (8-0) και τα ποσοστά στο τρίποντο ήταν 37%-60%.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης προτιμούσαν το περιφερειακό σουτ, στο οποίο είχαν βελτιωθεί αισθητά (50% σε 16 λεπτά), εν αντιθέσει με τον Ολυμπιακό που είχε μεταφέρει την επίθεσή του στη ρακέτα και στο ίδιο διάστημα μέτρησε 11/21 δίποντα.

Το α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους μεν να έχουν 4/11 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 2/2 βολές και τους δε 16/29 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/4 βολές.

Τα ριμπάουντ ήταν 14-21 (3-7 τα επιθετικά), οι ασίστ 9-13, τα λάθη 6-3, τα κλεψίματα 0-5 και τα μπλοκ 1-2, δηλαδή ο Ολυμπιακός υπερίσχυε παντού.

Ενα άλλο ενδιαφέρον στοιχείο είναι ότι ενώ στο πρώτο δεκάλεπτο οι πόντοι από αναπληρωματικούς ήταν 8-0, στο ημίχρονο το… σκορ είχε γίνει 14-23, δείγμα της μεγάλης βοήθειας που έδωσαν οι Πετρούσεφ και ΜακΚίσικ.

Μοναδικός διασωθείς για τους γηπεδούχους ήταν ο Σλούκας, ενώ από τους πολλούς διακριθέντες των φιλοξενούμενων, κορυφαίος ήταν ο Μιλουτίνοφ με 11 πόντους (5/7 δίποντα, 1/1 βολή), 8 ριμπάουντ (4+4), 3 ασίστ, 2 μπλοκ και κανένα λάθος σε 15:10, βγάζοντας αξιολόγηση 24.

Ιδανικά άρχισε για τον Ολυμπιακό το τρίτο δεκάλεπτο, καθώς έφτασε δύο φορές έως το +14, προτού ο Ναν μπει στην εξίσωση και ο Παναθηναϊκός βγάλει αντίδραση.

Το -αυστηρό- τρίτο φάουλ του Λεσόρ δεν ανέκοψε τον ρυθμό των γηπεδούχων, οι οποίοι βελτιώθηκαν αισθητά στην άμυνα (εντός κι εκτός ρακέτας), πήραν πόντους από τον Χουάντσο και μείωσαν στο -3.

Πάντως, ο Ολυμπιακός διατήρησε την ψυχραιμία του, βρήκε σκορ και μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο από το +10.

Ο Παναθηναϊκός έδωσε σουτ στον Γουόκαπ κι εκείνος τα έβαλε, την ώρα που ο Ολυμπιακός έσφιγγε την αμυντική λειτουργία του και έφτανε για πρώτη φορά στο +15 (57-72) με τρίποντο του Παπανικολάου.

Απέμεναν λιγότερο από 8 λεπτά, επομένως οι φιλοξενούμενοι έπρεπε να τα κάνουν όλα λάθος για να χάσουν, ασχέτως αν συμπλήρωσαν γρήγορα τα πέντε φάουλ.

Ο Ναν δεν κατάφερε να μειώσει στο -8, ο Γουόκαπ αντίθετα ευστόχησε σε floater και, θεωρητικά, δεν έβγαιναν τα… κουκιά για τους γηπεδούχους.

Εντούτοις, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 74-80 και αν δεν έχανε δύο αμυντικά ριμπάουντ, δίνοντας εν τέλει την ευκαιρία στον ΜακΚίσικ να γράψει το 74-82 με 2/2 βολές στα 50”, θα φλέρταρε με τη μεγαλύτερη ίσως ανατροπή στην ιστορία των ντέρμπι.

Σε αυτό το διάστημα, ο Αταμάν αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή και χειροκρότησε ειρωνικά τους διαιτητές για την απόφασή τους να υποδείξουν βήματα στον Μήτογλου.

Τα δεκάλεπτα: 17-19,  37-46,  56-66, 84-89