Ολυμπιακός: Γουόκαπ-Γκος, ένα διαχρονικό δίδυμο για φίλημα στο ΟΑΚΑ

Το 1-0 του Ολυμπιακού ήρθε στο ΟΑΚΑ χάρη στους γκαρντ που και στις τέσσερις φετινές επισκέψεις εκεί (όπως και σε παλιότερες) ήταν μαγικοί. Ο Τόμας Γουόκαπ έκανε τα πάντα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος είχε κάνει θραύση στη δεύτερη περίοδο. Στο ΣΕΦ, περιέργως (;), τα πράγματα είναι διαφορετικά.

Η κυριαρχία του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ θεμελιώθηκε στο πρώτο ημίχρονο του πρώτου τελικού από τους ψηλούς. Και οι τρεις του (δεν έχει άλλους, δίχως Φαλ-Ράιτ και με τον Τανούλη να μην υπολογίζεται) έκαναν κυριολεκτικά τα πάντα.

Για παράδειγμα, οι πόντοι από ανανεώσεις επιθέσεων ήταν 14-0 στην ανάπαυλα. Τα επτά επιθετικά ριμπάουντ τα είχαν πάρει οι Νίκολα Μιλουτίνοφ, Αλεκ Πίτερς και Φίλιπ Πετρούσεφ, βάζοντας καλάθι και στις επτά περιπτώσεις!

Η νίκη, όμως, της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα οφείλεται πρωτίστως στους δύο πόιντ γκαρντ του. Τον Τόμας Γουόκαπ και τον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, οι οποίοι απλώς… επέκτειναν την παράδοση των τρομερών τους εκτός έδρας εμφανίσεων σε ντέρμπι «αιωνίων». Ειδικά ο πρώτος, ήταν μια ομάδα μόνος του στο δεύτερο ημίχρονο, οπότε και εξασφαλίστηκε το «διπλό» με 89-84 και το 1-0.

Εχοντας νωρίτερα προκαλέσει εφιάλτες στον Κέντρικ Ναν, που είχε 1/9 σουτ στο πρώτο μέρος (!), ο Γουόκαπ είδε στην έναρξη του δεύτερου να πέφτει πάνω του ο αμυντικός εξπέρ του Παναθηναϊκού AKTOR. O Πάνος Καλαϊτζάκης. Προτού συμπληρωθούν δυόμοσι λεπτά, ο «πράσινος» γκαρντ-φόργουορντ είχε επιστρέψει στον πάγκο, χρεωμένος με τρία φάουλ. Όλα πάνω στον «ερυθρόλευκο» πόιντ γκαρντ.

Προτού συμπληρωθούν τρία λεπτά, ο Γουόκαπ είχε συμβολή και στους 12 πόντους της παρέας του, ανεβάζοντας τη διαφορά επίσης στους δώδεκα. Επτά δικοί του, άλλοι πέντε μέσω ασίστ. Πλησίασαν στο τρίποντο οι γηπεδούχοι (59-56); Τρίποντο… και ο «Θωμάς», ως έναυσμα για σερί 7-0. Μέχρι το 76-61 του 35’, οπότε και ουσιαστικά αγκαλιάστηκε η επικράτηση, ο Τεξανός είχε στα 15 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου 15+7 (από τις τελικές πάσες του) πόντους. Ητοι τους 22 από τους 30 του Ολυμπιακού. Μονάχα δύο εντός παιδιάς καλάθια δεν είχαν τη δική του υπογραφή!

Στο διά ταύτα, 17 πόντοι (όλοι στο β’ μέρος, οι τελευταίοι διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα όταν πάλι μείωσε στους τρεις ο ΠΑΟ), 5 ασίστ, κανένα λάθος, 18 μονάδες στο ranking σε κάτι λιγότερο από 28 λεπτά. Τα αντίστοιχα νούμερα του Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος; 16-4 σε πόντους και τελικές πάσες, επίσης… μηδέν λάθη, αλλά και από 3 ριμπάουντ και κλεψίματα. Σε 26’, ranking 25! Πιστώστε τους (εκτελεστικά και δημιουργικά) 29+25 πόντους. Στο σύνολο 49, διότι ένα δίποντο κι ένα τρίποντο ήρθαν από πάσα του ενός στον άλλον.

Το τέλειο παιχνίδι, δηλαδή, από τους δύο πόιντ γκαρντ. Επαιξαν αρκετά και μαζί, ελέγχοντας τον ρυθμό σε απόλυτο βαθμό. Τρέξιμο όταν χρειαζόταν, όπως στο δεύτερο δεκάλεπτο, που έκανε θραύση ο Γκος με 7+6 πόντους (μετά το «πράσινο» προβάδισμα μάλιστα με 28-25, ήτοι μέσα σε έξι λεπτά), επιθέσεις σε σετ καταστάσεις πιο μετά, με υπομονή και καλό passing game.

Διψήφιος και στις τέσσερις φετινές επισκέψεις στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων (νίκη στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας, ήττες στον β’ γύρο και το Top-6 της Α1), ο Αμερικανός που έρχεται από τον πάγκο έχει κατά σειρά 16, 16, 18 και 16 πόντους εκεί! Αδιανόητα -τόσο καλός και- σταθερός, έχει συνολικά και 17 τελικές πάσες και 8 κλεψίματα στη συγκεκριμένη τετράδα των ντέρμπι!

Στους ίδιους αγώνες, ο Γουόκαπ έχε μέσους όρους 12,5 πόντων (με 17 και στην Ευρωλίγκα) και 5 ασίστ, χώρια οι καθοριστικές του άμυνες στους γκαρντ του «τριφυλλιού». Το ζήτημα πλέον για αμφότερους είναι να πραγματοποιήσουν ανάλογη εμφάνιση και στο δικό τους «σπίτι».

Ακόμα και στη (μοναδική, άλλες δύο έγιναν σε ουδέτερο έδαφος για Σούπερ Καπ και Κύπελλο) φετινή «ερυθρόλευκη» νίκη στο ΣΕΦ, με 71-65 για την Ευρωλίγκα, οι δύο Αμερικανοί γκαρντ είχαν μαζί 3/12 σουτ με 8 τελικές πάσες για 3 λάθη. Στην ήττα μέσα στο Φάληρο με 66-54 για το πρωτάθλημα, ο Γκος είχε επιπλεύσει με 14 πόντους (μία όμως ασίστ), αλλά ο Γουόκαπ τα είχε σπάσει με 1/8 σουτ και διπλάσια λάθη (6) από τελικές πάσες!