Ελλάδα- Δομινικανή Δημοκρατία 109-82: Πρώτο βήμα για Παρίσι με «διαστημικό» Γιάννη και «κατοστάρα»

Η «Επίσημη Αγαπημένη» πέρασε…πάνω από την Δομινικανή Δημοκρατία και έκανε το πρώτο βήμα για το Παρίσι, παίρνοντας την νίκη με 109-82.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρέθηκε σε… δαιμονιώδη κατάσταση και παρέσυρε την Δομινικανή Δημοκρατία. Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε με το δεξί  (109-82), και έστειλε μήνυμα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι!

Σούπερ ξεκίνημα με το δίδυμο Καλάθης-Γιάννης

Η «Επίσημη Αγαπημένη» ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και είχε ως σημείο αναφοράς τον Γιάννη, με τον Καλάθη να μοιράζει την μπάλα, με 5 ασίστ σε 9 αγωνιστικά λεπτά. Με τα τρίποντα των Γουόκαπ και Παπανικολάου το δεκάλεπτο έκλεισε με διψήφια διαφορά (15-25), με τον Μοντέρο για τους φιλοξενούμενους να είναι απελπιστικά μόνος του.

Με τον Γιάννη να συνεχίζει δυνατά στην μάχη της ρακέτας, η Ελλάδα έφτασε στο +14 (22-36) στα μέσα της δεύτερης περιόδου με τους Ντουάρτε, Φελίζ να προσπαθούν να διατηρήσουν την επαφή με το σκορ  (34-44).

Η «γαλανόλευκη» είχε την δική της απάντηση με τους Χαραλαμπόπουλο και Παπαγιάννη (συνήθως μετά από pop-out) να σουτάρουν από το τρίποντο και να διαμορφώνεται το 41-56, όπου ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Αξίζει να σημειωθεί πως η Ελλάδα πήγε στα αποδυτήρια με 78% στο δίποντο και 47% στο τρίποντο, μοιράζοντας το παιχνίδι με 16 ασίστ.

Δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και ξεπέρασε τους «100»

Η Εθνική μας ομάδα όχι μόνο…άφησε το πόδι, αλλά πάτησε πιό πολύ το γκάζι με τον Γιάννη να φέρνει την διαφορά στους 20 πόντους (41-61) και τον Γουόκαπ να διατηρεί την διψήφια διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μειώσουν την διαφορά με τους Λιζ-Νούνιεζ και εν μέρει τα κατάφεραν (58-69 στο 26′). Η σκυτάλη πέρασε στον Ντουάρτε που προσπαθούσε με ατομικές προσπάθειες να βοηθήσει την ομάδα του, ωστόσο η Εθνική μας είχε τις απαντήσεις και την πληρότητα που χρειαζόταν για να μην βάλει το παιχνίδι σε κίνδυνο (65-80 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Καλαϊτζάκη να παίρνει σειρά και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι ασταμάτητος, η διαφορά ανέβηκε (67-88, 33′) με τον Τολιόπουλο αργότερα να υπογράφει την 100άρα για την «γαλανόλευκη» (77-101, 37′). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και η Εθνική μας ομάδα έκανε το πρώτο βήμα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 32 πόντους και 11/11 σουτ, με τον Τόμας Ουόκαπ άξιο συμπαραστάτη (17 πόντοι) και τον Νικ Καλάθη να αγγίζει το νταμπλ-νταμπλ (10 πόντοι και 9 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 41-56, 65-80, 82-109.