Ελλάδα-Πουέρτο Ρίκο 67-65 : Νίκησε απουσίες και... άμυνα και ολοκλήρωσε την ανατροπή

Ούτε το Πουέρτο Ρίκο κατάφερε να νικήσει την «λειψή» Εθνική μας, που παρά τις απουσίες και την αμυντική λειτουργία της σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πανηγυρίσει την νίκη (67-65)

Η «Επίσημη Αγαπημένη» παρά τα προβλήματα στην άμυνα και τις ειδικές συνθήκες, κατάφερε να νικήσει και το Πουέρτο Ρίκο στην φιλική αναμέτρηση τους, με μια μεγάλη ανατροπή (67-65).

Η Εθνική μας ομάδα έπαιξε απέναντι και στις απουσίες, αφού ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (ίωση), ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ο Νικ Καλάθης και ο Κώστας Αντετοκούνμπο που βρίσκεται στο τελικό στάδιο αποθεραπείας του τραυματισμού του, δεν ήταν διαθέσιμοι.

Έτσι οι 12 παίκτες που είχε στη διάθεσή του ο Βασίλης Σπανούλης ήταν οι: Κώστας Παπανικολάου, Γιώργος Παπαγιάννης, Ντίνος Μήτογλου, Τόμας Ουόκαπ, Βασίλης Τολιόπουλος, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, Δημήτρης Μωραΐτης, Μιχάλης Λούντζης, Γιάννης Κουζέλογλου, Νίκος Χουγκάζ και Γιώργος Τανούλης.

Άνευρο ξεκίνημα με λάθη και… απουσία στην άμυνα

Η «Επίσημη Αγαπημένη» ξεκίνησε  άνευρα στο παιχνίδι, με το Πουέρτο Ρίκο να παίρνει το προβάδισμα στο σκορ και να το διατηρεί μέχρι και την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ήταν ενδεικτικό πως οι παίκτες της «γαλανόλευκης» δεν είχαν κάνει ούτε ένα φάουλ, με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται και να τρέχουν στον αιφνιδιασμό. Το πρώτο φάουλ της Εθνικής μας ομάδας έγινε στα 3:13 πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, με την ελληνική ομάδα να έχει 4 λάθη. Με το Πουέρτο Ρίκο να έχει 80% στο δίποντο και την Εθνική μας ομάδα να σουτάρει με μόλις 35.7% εντός πεδιάς, η πρώτη περίοδος έληξε με τους πρώτους να είναι μπροστά στο σκορ (15-20).

Ανάλογο ήταν και το ξεκίνημα στην δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Πουέρτο Ρίκο να βρίσκει τρίποντο και αιφνιδιασμούς από τους Ριντ (5 πόντοι), Γουότερς (6 πόντοι), Ρομέρο (6 πόντοι) και Αλβαράντο (6 πόντοι) και να διευρύνει το προβάδισμα της στους 12 πόντους (20-32), με τα λάθη της Εθνικής μας να φτάνουν τα 7 (!)  στο σύνολο. Κάπου εκεί, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη άρχισε να αξιοποιεί περισσότερο τους παίκτες στην ρακέτα. Με τους Μήτογλου και Παπαγιάννη να έχουν αθροιστικά 20 πόντους, οι γηπεδούχοι «ροκάνισαν» την διαφορά στους 4 πόντους, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια  με το σκορ στο 32-36.

Παπανικολάου και Καλαϊτζάκης «σάλπισαν» για την ανατροπή

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου βρήκε τον Τολιόπουλο στην άκρη του πάγκου με πάγο στον ώμο και τον τραυματισμό του να μην έχει εκτιμηθεί ακόμη. Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν μουδιασμένες και άστοχες από την γραμμή των τριών πόντων, μέχρι να κάνει την αρχή ο Αλβαράντο και ο Πινέιρο, έχοντας από ένα εύστοχο τρίποντο ο καθένας (33-42). Από την πλευρά της Εθνικής μας ομάδας, ο Παπανικολάου που τα έκανε όλα (ασίστ στον Παπαγιάννη, τρίποντο και εύστοχο λει-απ) μείωσε την διαφορά ξανά στους 4 πόντους (40-44). Κάπου εκεί πήραν την σκυτάλη οι Πινέιρο και Αλβαράδο (43-50), με την Εθνική μας ομάδα να τιμωρεί την ζώνη των φιλοξενούμενων, κυρίως με τον Χαραλαμπόπουλο, αλλά την άμυνα να μην στέκεται στο ύψος των περιστάσεων και το Πουέρτο Ρίκο να πηγαίνει στην τέταρτη και τελευταία περίοδο προηγούμενο με διψήφια διαφορά (48-58).

Στην τέταρτη περίοδο, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη βελτίωσαν την αμυνά τους και με μπροστάρη τον Καλαιτζάκη σε κλεψίματα και σκορ, τον Μήτογλου να δεσπόζει στην ρακέτα και τον Λούντζη να βάζει ένα τρίποντο «μαχαιριά» και τον Παπανικολάου να βάζει ένα εξαιρετικό λει-απ, η «Επίσημη Αγαπημένη» έφτασε και προσπέρασε τους αντιπάλους της (66-65), όπου μετά από ένα άστοχο τρίποντο λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη της αναμέτρησης, έκαναν φάουλ στον Παπαγιάννη που ευστόχησε μόνο στην δεύτερη βολή και έγραψε το τελικό 67-65.