Παρίσι 2024: Το τρομερό Νότιο Σουδάν έγραψε ιστορία κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο!

Το Νότιο Σουδάν, ξέσπασε στην τέταρτη περίοδο νίκησε το Πουέρτο Ρίκο (90-79) και έγραψε ιστορία.

Το Νότιο Σουδάν έγραψε ιστορία, αφού πέτυχε την πρώτη του νίκη στους Ολυμπιακούς Αγώνες, απέναντι στο Πουέρτο Ρίκο (90-79). Η παρέα του Κάρλικ Τζόουνς, με ένα σερί 11-0 στην τελευταία περίοδο, ξέφυγε στο σκορ και τελικά πήρε την πρώτη νίκη στον τρίτο όμιλο του Ολυμπιακού τουρνουά.

Στον ίδιο όμιλο βρίσκονται οι Team USA και Σερβία, κάτι που σημαίνει ότι με αυτή την νίκη το Νότιο Σουδάν, ναι μεν ελπίζει σε πρόκριση, αλλά κυρίως μέσω της τρίτης θέσης, αφού θα χρειαστεί κάτι παραπάνω από ένα θαύμα για να νικήσει έναν εκ των δυο αντιπάλων που ακολουθούν.

Κομβικός για την πρώτη νίκη της χώρας, ο Κάρλικ Τζόουνς με 19 πόντους, με τον Μάριαλ Σαγιόκ να έχει 15 πόντους και τους Νούνι Άμοτ και Μπουλ Κουόλ από 12 πόντους.

Για το Πουέρτο Ρίκο που δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει μια ιδανική πρεμιέρα, πρωταγωνιστής ήταν ο τραυματίας Χοσέ Αλβαράντο με 26 πόντους, με τον Τρέμοντ Γουότερς να προσθέτει 18 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-28, 48-54, 71-69, 90-79

ΝΟΤΙΟ ΣΟΥΔΑΝ (Άιβι): Κάρλικ Τζόουνς 19 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Όμοτ 12 (2), Μαλούακ 2, Κουόλ 12 (2), Γέιμπριελ 6 (9 ριμπάουντ), Θορ 6, Σαγιόκ 15 (1/5 τρίποντα), Μακόι, Ντενγκ 4, Τζοκ 11 (3), Ντεκ 3 (1)

ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ (Κόλον): Πινέιρο 4, Κόντιτ 13 (6 ριμπάουντ), Χάουαρντ 4, Ριντ, Αλβαράντο 26 (3/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Φορντ, Κλαβέλ 11 (3), Ρομέρο, Ορτίθ 3 (1), Τόρο, Γουότερς 18 (6/19 σουτ, 3/10 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Νοτίου Σουδάν: 23/49 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 14/15 βολές, 55 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 21 λάθη, 6 κλεψίματα, 5 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά του Πουέρτο Ρίκο: 16/39 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 14/24 βολές, 37 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 12 λάθη, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα