Αυστραλία - Ελλάδα 71-77: Οι μαχητές του Σπανούλη νίκησαν και η εθνική ελπίζει στη πρόκριση

Η εθνική με συγκλονιστική εμφάνιση από τους Γιάννη Αντετοκούνμπο και Τόμας Γουόκαπ νίκησε την Αυστραλία (77-71) και πλέον ελπίζει στην πρόκρισή της στην οκτάδα του τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων.

Η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ, αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει, κερδίζοντας την Αυστραλία με 77-71  και πλέον ελπίζει στο να προκριθεί στα προημιτελικά του τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων. Το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη, είχε σε εκπληκτική μέρα τους Γιάννη Αντετοκούνμπο, Τόμας Γουόκαπ και Ντίνο Μήτογλου, οι οποίοι σφράγισαν με την απόδοσή τους το ματς, «σβήνοντας» τους Πάτι Μιλς και Τζος Γκίντεϊ, τους καλύτερους παίκτες των «Μπούμερς».

Η Ελλάδα ξεκίνησε το ματς με τους Καλάθη (που ξεπέρασε τον τραυματισμό του), Αντετοκούνμπο, Γουόκαπ, Παπανικολάου και Μήτογλου. Το ξεκίνημά της ήταν καλό, με τους δύο «κοντούς» της ομάδας να ευστοχούν από την γραμμή του τριπόντου (2-8). Η Αυστραλία επιχείρησε να βάλει δύσκολα με τον Μιλς και τον Λαντέϊλ, αλλά η άμυνα και ο φανταστικός Γιάννης Αντετοκούνμπο, την κράτησαν μπροστά (11-15, 14-18). Η περίοδος κύλησε με αρκετή ένταση, με τους Αυστραλούς να ενισχύουν την άμυνά τους (19-21), αλλά η «επίσημη αγαπημένη» άντεξε και την έκλεισε προηγούμενη με 24-25, παρά το γεγονός ότι η Αυστραλία κέρδισε ένα αμφιλεγόμενο φάουλ με τον Γκίντεϊ για τρεις βολές, τις οποίες και έβαλε.

Στη δεύτερη περίοδο, η Ελλάδα μπήκε δυνατά με τρίποντο του Μήτογλου (24-28) και έπαιξε την γνωστή καλή άμυνά της,η οποία μας ανέβασε στους 10 πόντους (24-34). Η Αυστραλία έπαθε ένα μικρό σοκ με τον τραυματισμό του Ντάνιελς, καθώς τον πίεζε ο Τολιόπουλος, με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια για τις πρώτες βοήθειες. Αυτό τους αποσυντόνισε, με τη «γαλανόλευκη» να το εκμεταλλεύεται και να φτάνει ως το +15 (24-39). Ο Ντάνιελς επανήλθε άμεσα, αλλά η Αυστραλία έβλεπε τον Μήτογλου, τον Καλάθη και τον Αντετοκούνμπο να κάνουν παιχνίδι και να φτάνουν τη διαφορά ως το +17 (33-50).  Ο Παπαγιάννης μπήκε στο δεύτερο μισό της περιόδου και με τις μεγάλες του άμυνες, μας κράτησε στην διαφορά που είχαμε αναπτύξει (36-53).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελλάδα μπήκε ακόμη πιο φουριόζα, με τους Καλάθη και Γουόκαπ να φτάνουν τη διαφορά στο +19 (38-57), με την Αυστραλία να προσπαθεί με τη σειρά της να επανακάμψει (47-59, με σερί 9-2). Η εθνική μας ομάδα παρά το γεγονός ότι είχε «κολλήσει» στην επίθεση, έπαιξε δυνατά στην άμυνα και κατάφερε να διατηρήσει τη διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο με τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου (47-62). Η περίοδος έκλεισε με την Ελλάδα να προηγείται με 50-62.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος, ξεκίνησε με την Αυστραλία να σκοράρει πέντε συνεχόμενους πόντους (55-62) και την Ελλάδα να παλεύει με νύχια και δόντια να κρατηθεί μπροστά με μεγάλη διαφορά, με τον Γιάννη να ευστοχεί σε τρίποντο αμέσως μετά και να βάζει γκολ-φάουλ (55-67). Και πάλι όμως η Αυστραλία κατέβασε τη διαφορά στους 7 αρχικά (62-69) και στη συνέχεια στους τέσσερις (65-69) και στους δύο (69-71), εκμεταλλευόμενη την κούραση των διεθνών μας. Παρότι είχε φέρει το ματς στους δύο, οι «Μπούμερς» έχασαν την ψυχραιμία τους, με τον Τολιόπουλο να ευστοχεί σε τρίποντο και τον Μήτογλου να παίρνει ένα κρίσιμο ριμπάουντ (69-74). Ο Γουόκαπ με τρίποντο, τελείωσε το ματς, με την Ελλάδα να κερδίζει με 71-77 και πλέον ελπίζει σε ένα ευνοϊκό αποτέλεσμα στο Καναδάς-Ισπανία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αυστραλία (Μπράιαν Γκούρτζιαν): Ντάνιελς 10, Γκίντεϊ 9 (6 ριμπάουντ), Μιλς 13 ( 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Γκριν, Ίνγκλς, Ντελαβεντόβα 3, Έξουμ 5, Λαντέϊλ 17 (6 ριμπάουντ), Κέι 6, ΜακΒέι 3, Μάγκνεϊ 3, Ριθ

Ελλάδα (Βασίλης Σπανούλης): Γουόκαπ 18 (2 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Λαρεντζάκης, Μωραΐτης, Τολιόπουλος 13, Καλάθης 7 (8 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 2 (7 ριμπάουντ, 1 μπλοκ), Χαραλαμπόπουλος 3 (2 ριμπάουντ), Παπανικολάου 1 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χουγκάζ, Αντετοκούνμπο Γ. 20 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μήτογλου 13 ( 7 ριμπάουντ,1 μπλοκ)