Γαλλία-Καναδάς Μπάσκετ: Εμφατικά στα ημιτελικά οι «τρικολόρ»!

Η Γαλλία επικράτησε με 82-73 του Καναδά στον τρίτο προημιτελικό του τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων και προκρίθηκε στη ζώνη των μεταλλίων

Η Γαλλία, επικράτησε του Καναδά στον τρίτο προημιτελικό του τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων,  με 82-73, φτάνοντας στα ημιτελικά και γνωρίζοντας την αποθέωση μπροστά στο κοινό της στο «Παλέ ντε Μπερσί» του Παρισιού. Κορυφαίοι για τους Γάλλους οι Γιαμπουσέλε με 22 πόντους και Κορντινιέ με 20, ενώ για τον Καναδά ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ πάλευε μόνος του με 27 πόντους.

Από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν τις διαθέσεις τους οι «τρικολόρ», επιβάλλοντας το ρυθμό τους από νωρίς και παίρνοντας προβάδισμα με 23-10. Στη δεύτερη περίοδο, ο Καναδάς πάλεψε, με μπροστάρη τον Γκίλτζιους-Αλεξάντερ, αλλά οι Γάλλοι έμειναν μπροστά, κλείνοντας το ημίχρονο με 42-27, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Κορντινιέ.

Και στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε η κυριαρχία των γηπεδούχων, οι οποίοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο με 61-50, παρά το γεγονός ότι ο Καναδάς την κέρδισε με 23-19 υπέρ του. Η τελευταία περίοδος κύλησε με τους Καναδούς να προσπαθούν να μπουν και πάλι στον αγώνα (61-55), αλλά οι Γάλλοι αποκατέστησαν γρήγορα την τάξη (65-55). Το ματς τελείωσε με τη Γαλλία να κερδίζει με 82-73, δίνοντας ραντεβού για τα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γαλλία (Βενσάν Κολέ): Ντιλικινά 5, Μπατούμ, Αλμπισί, Γιαμπουσέλε 22, Κορντινιέ 20, Φουρνιέ 15, Ντε Κολό, Λεσόρ 13, Γκομπέρ, Γουεμπανιάμα 7, Στραζέλ, Κουλιμπαλί

Καναδάς (Ζόρντι Φερνάντεθ): Ντορτ 8, Αλεξάντερ-Γουόκερ 2, Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 27, Έτζιμ, Μάρεϊ 7, Πάουελ 4, Λάιλς 2, Μπάρετ 16, Ολίνικ, Νέμπαρντ, Μπρουκς 2, Μπιρτς 5