Σερβία-Αυστραλία 95-90 (παρ): Ο Γιόκιτς και η παρέα του γύρισαν από το -24 και πήγαν στα ημιτελικά!

Η Σερβία και η Αυστραλία, μας χάρισαν ένα συγκλονιστικό ντέρμπι στον δεύτερο προημιτελικό του τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων, το οποίο κέρδισαν οι πρώτοι με 95-90.

Η Σερβία και η Αυστραλία, έδωσαν μια γερή μάχη στην προημιτελική φάση του τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων στο «Παλέ ντε Μπερσί» του Παρισιού, στην οποία βγήκαν νικητές οι πρώτοι με 95-90, έπειτα από παράταση. Παρότι στο πρώτο ημίχρονο η Αυστραλία είχε τον πρώτο λόγο, οι Σέρβοι απέδειξαν γιατί θεωρούνται μία από τις καλύτερες ομάδες στον κόσμο, γυρίζοντας το ματς και φτάνοντάς το στην παράταση. Κορυφαίος για τους «ορλόβι» ο Γιόκιτς με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ, «σβήνοντας» τους Γκίντεϊ και Μιλς που είχαν συνολικά 51 πόντους (25 και 26 έκαστος).

Στην πρώτη περίοδο, οι «Μπούμερς» ήταν αυτοί που κυριάρχησαν, μην επιτρέποντας στους «ορλόβι» να κάνουν το παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα να κλείσουν την περίοδο με σκορ 31-17. Στη δεύτερη, παρότι οι Σέρβοι προσπαθούσαν κυρίως με τον Γιόκιτς, οι Αυστραλοί, οι οποίοι είχαν φτάσει ακόμη και στο +24 (20-44), παρέμειναν μπροστά με μεγάλη διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 54-42.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με τη Σερβία να δείχνει διάθεση μείωσης της διαφοράς, με τον Πετρούσεφ και τον Αβράμοβιτς, αλλά ο Μιλς και ο Γκίντεϊ δεν τους άφησαν περιθώρια (46-58). Οι «ορλόβι» όρθωσαν ανάστημα σε άμυνα και επίθεση, και με δύο τρίποντα του Ντόμπριτς και πέντε συνεχόμενους πόντους του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, έφτασαν τη διαφορά στον έναν (59-60). Η Αυστραλία βραχυκύκλωσε στην επίθεση, με αποτέλεσμα εν τέλει ο Μπογκντάνοβιτς να φέρνει τη Σερβία σε θέση οδηγού (61-60). Από εκεί και ύστερα, το ματς πήγε στο «μία σου και μία μου» και με λάθη εκατέρωθεν, έφτασε στην ισοπαλία (65-65).  Ο Γιόκιτς με δύο βολές στο τελευταίο λεπτό, έβαλε τους Σέρβους μπροστά με βραχεία κεφαλή (67-65).

Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, η Σερβία ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε στην προηγούμενη (73-67), με την Αυστραλία να μην δείχνει διάθεση να τα παρατήσει (73-72). Ο Μίσιτς με ένα μεγάλο σουτ έβαλε ξανά μπροστά τους «ορλόβι», αλλά ο ΜακΒέι έφερε ξανά τους «Μπούμερς» σε απόσταση βολής (76-75). Από εκεί και μετά, άρχισε ένα σερί λαθών και από τους δύο, το οποίο έληξε ο Γκίντεϊ με τρίποντο από τη γωνία (78-78). Και πάλι ο Μίσιτς ήταν αυτός που με τρεις βολές έδωσε προβάδισμα στη Σερβία (81-78), με τον Γκίντεϊ να κρατά το ντέρμπι ζωντανό (81-80) ένα λεπτό πριν το τέλος. Τα τελευταία δευτερόλεπτα, κύλησαν με μεγάλη αγωνία, όταν ο Μίσιτς έχασε μία εκ των δύο βολών στην τελευταία επίθεση των Σέρβων, καθιστώμενος έτσι μοιραίος, με τον Μιλς να ευστοχεί στο τελευταίο σουτ των Αυστραλών, οδηγώντας το ματς στην παράταση (82-82).

Η παράταση, άρχισε με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν από εκεί που τους έκοψε η κόρνα της γραμματείας, με τις εναλλαγές στο σκορ να είναι διαρκείς (87-90,91-90). Ο Γιόκιτς με δίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Πετρούσεφ με ένα κλέψιμο και ο Μπογκντάνοβιτς με δύο βολές, διαμόρφωσε το τελικό 95-90, χαρίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά στη Σερβία, η οποία θα τεθεί αντιμέτωπη με το νικητή του ΗΠΑ-Βραζιλία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Σερβία (Σβέτισλαβ Πέσιτς): Πλάβσιτς, Πετρούσεφ 9 (4 ριμπάουντ), Γιόβιτς, Μπογκντάνοβιτς 17 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μαρίνκοβιτς, Ντόμπριτς 11, Γιόκιτς 21 (14 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Μίσιτς 13, Γκούντουριτς 11 , Νταβιντόβατς, Αβράμοβιτς 10, Μιλουτίνοφ 2 (1 ριμπάουντ)

Αυστραλία (Μπράιαν Γκούρτζιαν): Ντάνιελς, Γκίντεϊ 25 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μιλς 26 (2 ριμπάουντ), Γκριν, Ινγκλς, Ντελαβεντόβα, Έξουμ 12 (4 ασίστ), Λαντέϊλ 5 (4 ριμπάουντ), Κέι, ΜακΒέι 13, Μάγκνεϊ 2 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ριθ 7 (3 ριμπάουντ)