Ολυμπιακός-Μακάμπι 84-83: Όπως... παλιά, με Πρίντεζη!

Ο Ολυμπιακός, αντιμετώπισε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στη βραδιά που τίμησε τον Γιώργο Πρίντεζη αποσύροντας τη φανέλα του με το νούμερο «15», κερδίζοντας με 84-83 με το τιμώμενο πρόσωπο να του χαρίζει τη νίκη με το διάσημο πεταχτάρι του.

Σε μία βραδιά όπου γράφτηκε ιστορία με την απόσυρση της φανέλας του Γιώργου Πρίντεζη στο ΣΕΦ, όπου πάρα πολλοί θρύλοι έδωσαν το παρών, ανάμεσα σε αυτούς ο Παναγιώτης Γιαννάκης και ο Θοδωρής Παπαλουκάς μεταξύ άλλων, ο Ολυμπιακός τίμησε τον σπουδαίο Έλληνα ψηλό και έπαιξε με τη Μακάμπι Τελ-Αβίβ. Σε αυτό, μετείχε και ο ίδιος ο Πρίντεζης στο δεύτερο μέρος, εκπλήσσοντας όλους τους παρισταμένους στο γήπεδο.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε με τους Βιλντόσα, Ντόρσεϊ, Πίτερς Βεζένκοφ και Ράιτ, με τον «Βέζε» να ευστοχεί στο πρώτο τρίποντο του αγώνα, σηκώνοντας το ΣΕΦ στο πόδι. Ο Ολυμπιακός μπήκε γενικότερα νωθρός στην πρώτη περίοδο, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Μακάμπι και έφτασε να πάρει το προβάδισμα μέχρι και με πέντε πόντους (13-18). Ωστόσο, οι Πειραιώτες κατάφεραν και ανέτρεψαν την κατάσταση με σερί 7-0 και έκλεισαν την περίοδο με 20-18.

Η δεύτερη περίοδος, κύλησε πάνω-κάτω όπως και η πρώτη, με το ίδιο σκηνικό από πλευράς Ολυμπιακού, με τους Ισραηλινούς να φτάνουν σε σερί 12-0 και τη διαφορά στους δέκα πόντους (20-30). Μετά από το τάιμ-άουτ που ακολούθησε αυτό το σερί, οι «ερυθρόλευκοι» επιχείρησαν να μπουν στο ματς με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Βιλντόσα με τη φανέλα τους και το δίποντο του Μιλουτίνοφ (25-34). Παρόλη την προσπάθεια, ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να κυνηγά στο σκορ και πήγε στα αποδυτήρια με 36-40.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός επιχείρησε να μπει πιο δυνατά σε σχέση με τις άλλες δύο και πίεσε τη Μακάμπι (41-44), η οποία πάτησε ξανά το πόδι της στο γκάζι και έφτασε σε διψήφια διαφορά (42-54). Οι «ερυθρόλευκοι» πάλεψαν να ανακτήσουν την ψυχολογία τους με γκολ-φάουλ του ΜακΚίσικ (47-56) και τρίποντο του Πίτερς (50-59), κάτι που τους οδήγησε να μειώσουν κι άλλο (56-59). Η περίοδος έκλεισε με ένα εκπληκτικό buzzer-beater του ΜακΚίσικ (60-62).

Η τελευταία περίοδος του φιλικού, επεφύλλασε μια δυνατή εμφάνιση και από τις δύο ομάδες, με τον μεν Ολυμπιακό να διεκδικεί τις πιθανότητές του για τη νίκη και τη Μακάμπι να ανθίσταται, αλλά με δύο εύστοχες βολές οι Πειραιώτες πέρασαν μπροστά αρχικά με έναν και στη συνέχεια με τρεις (72-69). Σε αυτό το διάστημα μπήκε και ο Γιώργος Πρίντεζης για τα τελευταία πέντε λεπτά, γνωρίζοντας την αποθέωση από το κοινό του ΣΕΦ, ευστοχώντας μάλιστα και σε τρίποντο (77-74). Τα λεπτά αυτά κύλησαν με αρκετή ένταση, με τον Πρίντεζη να ευστοχεί με πεταχτάρι στο τέλος (84-83).