Ολυμπιακός-Ερυθρός Αστέρας 87-83: Φιλική νίκη στο ντεμπούτο του Φουρνιέ

Οι «ερυθρόλευκοι» του Πειραιά νίκησαν με 87-83 σε φιλική αναμέτρηση τον Ερυθρό Αστέρα, στο κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ.

Ολυμπιακός και Ερυθρός Αστέρας τέθηκαν αντιμέτωποι στο κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν την νίκη στο φιλικό, σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε… θρίλερ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια και προηγήθηκαν με 13-4 στο 4’ και διατήρησαν τον έλεγχο μέχρι και το 6’ (17-11). Στο σημείο αυτό οι Σέρβοι έδειξαν σοβαρότητα στην άμυνα και έτσι οδήγησαν σε λάθη τους γηπεδούχους κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 12-6  για να φτάσουν στην ισοφάριση σε 23-23, με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Ερυθρός Αστέρας βρέθηκε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο 15’ με τρίποντο του Ντος Σάντος (29-30) και με το παιχνίδι να παίζεται στη μια κατοχή, το ματς παρέμεινε «κλειστό», με τους Σέρβους να πηγαίνουν προηγούμενοι στα αποδυτήρια (35-38 στο 20’).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στην επανάληψη, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ. Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του και   με πρωταγωνιστές τους Μακισικ, Ράιτ και Πίτερς έκανε ένα σερί 7-0 και βρέθηκε στο +7 (50-43 στο 27’).

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με κρεσέντο από τα 6.75μ. και προσπέρασαν με 54-56 στο 30’, όμως, ο Σάσα Βεζένκοφ φρόντισε να δώσει ξανά προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους». Στα επόμενα λεπτά, με μια σφιχτή άμυνα και με τους Ράιτ, Λαρετζάκη και ΜακΚίσικ ως κύριους εκφραστές στην επίθεση, ο Ολυμπιακός επέβαλλε τον ρυθμό του και πήρε διψήφια διαφορά δυο λεπτά πριν το τέλος(83-73 στο 38’).

Οι φιλοξενούμενοι, δεν παράτησαν το παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους και με  Ντος Σάντος και Μπολομπόι μείωσαν στους 2π. (85-83) 7’’ για το τέλος, με τον Σάσα Βεζένκοφ να σφραγίζει ωστόσο, την νίκη του Ολυμπιακού με 2/2 εύστοχες βολές (87-83).

Από τον Ολυμπιακό απουσίασαν οι τραυματίες Νίκολα Μιλουτίνοφ, Νάιτζελ Γουϊλιαμς Γκος, Φιλιπ Πετρούσεφ, Μουστάφα Φαλ και Κίναν Έβανς, καθώς και οι Κώστας Παπανικολάου και Τόμας Γουόκαπ, λόγω υποχρεώσεών τους με την Ευρωλίγκα ενώ ντεμπούτο έκανε ο Φουρνιέ, με τους  φιλοξενούμενους να μην έχουν διαθέσιμους μόνο τους Μίλος Τεόντοσιτς και Νεμάνια Νέντοβιτς.

Δεκάλεπτα: 23-23, 35-38, 54-56, 87-83.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ράιτ 25 (5/6 βολές, 10/13 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο), Μήτρου Λονγκ (3 ασίστ), Λαρεντζάκης 7 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 5 ασίστ), Βιλντόζα 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα) , Βεζένκοφ 24 (3/4 βολές, 6/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Ντόρσεϊ 6 (1/2 βολές, 1/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2 κλ. 4 ασίστ), Πίτερς 4 (2/2 βολές, 1/3 δίποντα, 1 ασίστ, 1 κλέψ., 2 ριμπ.) , ΜακΚίσικ 16 (4/8 βολές, 3/3 δίποντα, 2/4 τρίπ., 1 κλέψιμο), Σπάρταλης, Φουρνιέ (8 ασίστ).

Ερυθρός Αστ. (Σφαιρόπουλος): Μίλερ 18 (2), Κάνααν 3, Νταβιντόβατς 1, Μίτροβιτς 5, Λάζιτς, Κάλινιτς 2, Ντόμπριτς 14 (3), Μπολομπόι 14 (11 ριμπάουντ), Ντάουμ, Γκεντράιτις 5, Πλάβσιτς 4, Κόστις, Ντος Σάντος 17 (4 τρίποντα, 5 ασίστ)