Παναθηναϊκός Aktor-Μπάγερν Μονάχου 86-69: Απόλυτος κυρίαρχος με... σούπερ Γιούρτσεβεν!

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει… από εκεί που σταμάτησε! Ηταν επιβλητικός στην Κύπρο, με κορυφαίο τον Γιούρτσεβεν και τον «διψασμένο» κόσμο του! Δεν κινδύνεψε ποτέ από τη Μπάγερν και νίκησε 86-69…

Δε χρειάστηκε να σπαταλήσει και τόσο ιδρώτα ο Παναθηναϊκός, που ήταν πολύ ανώτερος από την αρχή και νίκησε με άνεση τη Μπάγερν Μονάχου για το τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης». Η λειτουργία ήταν εξαιρετική σε αμφότερες τις πλευρές του παρκέ, ενώ εντυπωσιακός ήταν ο… πρωτάρης, Γιούρτσεβεν.

Από την αρχή…

Η πρώτη περίοδος ανήκε στον Παναθηναϊκό και τον… Ομέρ Γιούρτσεβεν. Ο νεοαποκτηθείς σέντερ του Παναθηναϊκού έμοιαζε σαν «πράσινος»… από καιρό, συνεργαζόταν εξαιρετικά με τα γκαρντ και πολύ γρήγορα έγινε διψήφιος, έχοντας μάλιστα το «απόλυτο» στα σουτ εντός πεδιάς.

Με τον Τούρκο να οδηγά και τους υπόλοιπους να βάζουν από λίγα… λιθαράκια, η πρώτη περίοδος τελείωσε με τον Παναθηναϊκό στο +10 (18-8). Τα επόμενα τρία λεπτά ήταν ανάλογα, με το «τριφύλλι» να κρατά το σκορ σε διψήφιες διαφορές.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν συνέχισε να δείχνει διάθεση στην άμυνα και έτσι έβρισκε… αυτόματα ρυθμό στην επίθεση. Χωρίς να… λιώσει το γκάζι, ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ ανώτερος και αυτό δεν άλλαξε ποτέ. Το ημίχρονο έκλεισε στο 43-31, με τη διαφορά στους 12.

Θα ήταν σχεδόν… παράλογο αν ο Παναθηναϊκός συνέχιζε για 40 λεπτά στον ίδιο ρυθμό. Αυτό δε συνέβη, το «τριφύλλι» χαλάρωσε λίγο στην άμυνα, όμως δεν κινδύνευσε ποτέ. Υπήρξε «πολυφωνία», όμως ο Γιούρτσεβεν συνέχισε να ξεχωρίζει με καλάθια και επιθετικά ριμπάουντ.

Τα λεπτά περνούσαν, όμως η εικόνα δεν άλλαζε. Ο Παναθηναϊκός έκανε διαχείριση του προβαδίσματός του και ήταν σταθερά – πάνω κάτω – στο +15.  Η… μπίλια έκατσε στο +17, με τον Γιούρτσεβεν να ολοκληρώνει το ματς με 22 πόντους.