Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι 73-81: Φιλική ήττα πριν από το Καλλιμάρμαρο

Οι «πράσινοι» δεν τα κατάφεραν απέναντι στην ομάδα του Ισραήλ (73-81) και πλέον θα αγωνιστούν στο κατάμεστο Καλλιμάρμαρο για το τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Λίγες ώρες πριν αγωνιστεί στο τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος” στο Καλλιμάρμαρο (21/9, 22:00), ο Παναθηναϊκός AKTOR ηττήθηκε 73-81 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ σε φιλικό παιχνίδι που έγινε κεκλεισμένων των θυρών στο κλειστό γυμναστήριο της Γλυφάδας.

Με τους «πράσινους» να έχουν στην αρχική πεντάδα τους Τζέριαν Γκραντ, Κέντρικ Ναν, Ιωάννη Παπαπέτρου, Ντίνο Μήτογλου και Ομέρ Γιουρτσεβέν, η Μακάμπι μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι με τους Ισραηλινούς να κλείνουν την πρώτη περίοδο με 17-21.

Καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει ουσιαστικά προβάδισμα και το ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο με 36-36. Η τέταρτη περίοδος, ήταν αυτή που ουσιαστικά καθόρισε το τελικό αποτέλεσμα, αφού η Μακάμπι, 4 λεπτά πριν την λήξη πήρε προβάδισμα 6 πόντων (62-68), ενώ ένα λεπτό μετά, έφτασε την διαφορά στους 9 (62-71).

Κάπου εκεί, προσπάθησε να το πάρει πάνω του ο Οσμάν με αρκετές πρωτοβουλίες στην επίθεση, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη με 73-81.

Από την ομάδα του Αταμάν που δεν είχε στην διάθεση του, τους Λεσόρ (διάστρεμα α’ βαθμού), Μπράουν (φλεγμονή στο πόδι) και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη, πρωταγωνιστές ήταν οι Οσμάν (13 πόντοι), Ναν (13 πόντοι) και Μήτογλου (12 πόντοι), ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά του Κώστα Αντετοκούνμπο που πήρε χρόνο συμμετοχής (11 πόντοι, 6 ριμπάουντ), αλλά και του Ερνανγκόμεθ που προσέθεσε 10 πόντους.

Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, υπήρχε πολυφωνία, με τους Λόιντ, Ράντολφ να έχουν απο 9 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ της ομάδας ήταν ο Σορκιν με 11 πόντους, αλλά και 6 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 36-36, 57-60, 73-81