ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΣΠΛΙΤ 97-61: Εντυπωσιακή πρεμιέρα και τώρα Euroleague

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε πολύ εύκολα της Σπλιτ με 97-61 στην 1η αγωνιστική της Αδριατικής Λίγκας, λίγες μέρες πριν από την πρεμιέρα του στη Euroleague.

Σε έναν αγώνα που δεν έκρυβε εκπλήξεις, ο Ερυθρός Αστέρας… πάτησε την Σπλιτ. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ήταν υπερηχητική, καθώς έκλεισε το ημίχρονο στο +25 (53-28).

Η συνέχεια ήταν ίδια, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και να παίρνουν τελικά την εύκολη νίκη με 97-61.

Κορυφαίος για τον Ερυθρό Αστέρα ήταν ο Νίκολα Ιβάνοβιτς 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Επίσης καλός ήταν ο Στέφαν Λαζάρεβιτς με 13 πόντους σε 12 λεπτά συμμετοχής και 100% ευστοχία. Ο Μάικ Τσίρμπες σημείωσε 12 πόντους, μαζί με 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου πλέον στρέφουν την προσοχή τους στη Euroleague, καθώς την 1η Οκτωβρίου θα αντιμετωπίσουν τη Φενερμπαχτσέ στην πρεμιέρα της κανονικής περιόδου της κορυφαία ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 53-28, 75-41, 97-61