ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΣΠΛΙΤ 97-61: Εντυπωσιακή πρεμιέρα και τώρα Euroleague
![](https://sportday.gr/images/2021/09/24/c61f7642-859a-4962-9012-1b0ac920dda4_fae4ifexsaijpqi-960x639.jpeg)
Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε πολύ εύκολα της Σπλιτ με 97-61 στην 1η αγωνιστική της Αδριατικής Λίγκας, λίγες μέρες πριν από την πρεμιέρα του στη Euroleague.
Σε έναν αγώνα που δεν έκρυβε εκπλήξεις, ο Ερυθρός Αστέρας… πάτησε την Σπλιτ. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς ήταν υπερηχητική, καθώς έκλεισε το ημίχρονο στο +25 (53-28).
Η συνέχεια ήταν ίδια, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και να παίρνουν τελικά την εύκολη νίκη με 97-61.
Κορυφαίος για τον Ερυθρό Αστέρα ήταν ο Νίκολα Ιβάνοβιτς 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Επίσης καλός ήταν ο Στέφαν Λαζάρεβιτς με 13 πόντους σε 12 λεπτά συμμετοχής και 100% ευστοχία. Ο Μάικ Τσίρμπες σημείωσε 12 πόντους, μαζί με 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.
Οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου πλέον στρέφουν την προσοχή τους στη Euroleague, καθώς την 1η Οκτωβρίου θα αντιμετωπίσουν τη Φενερμπαχτσέ στην πρεμιέρα της κανονικής περιόδου της κορυφαία ευρωπαϊκής διοργάνωσης.
Τα δεκάλεπτα: 22-16, 53-28, 75-41, 97-61
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ
- Παναθηναϊκός-Μπότεφ 2-1: Η γκάφα του Βιλένα «έσβησε» το πλεονέκτημα και το VAR τον έσωσε από το κάζο
- ΠΑΟΚ: Το deja vu της προετοιμασίας και η μαλλιασμένη γλώσσα του Λουτσέσκου
- Αγγελόπουλοι για Σλούκα: «Δηλώσεις εκτός λογικής - Πίστευα θα ζητήσει συγγνώμη»
- Ολυμπιακός Μεταγραφές: Πλησιάζει ο Βέλντε
- ΕΡΤ Παρίσι 2024: Η παραδοχή, οι δικαιολογίες και οι αυθαιρεσίες Χατζηγεωργίου που δεν σβήνουν!