ΖΕΝΙΤ - ΑΣΤΑΝΑ 69-83: Η πρώτη μεγάλη έκπληξη της VTB από τους Καζάκους

Με έναν συγκλονιστικό Τζέιλεν Μπάρφορντ, η Αστάνα επικράτησε της Ζενίτ με 83-69 μέσα στην Αγία Πετρούπολη, για την πρώτη μεγάλη έκπληξη της VTB League.

Το πρώτο μεγάλο… μπαμ της VTB πυροδότησε η Αστάνα, επικρατώντας (69-83) στην έδρα της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης. Το παιχνίδι έγειρε προς την πλευρά των φιλοξενούμενων από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκαν με 5-17 και 15-25 στο φινάλε. Με τους Πόιθρες και Πονίτκα να πιάνουν δουλειά, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ προηγήθηκε με 29-28, για να φτάσει στο +5 (44-39) με το πέρας του ημιχρόνου.

Με ένα 0-12 στο ξεκίνημα οι Καζάκοι ανέκτησαν το πάνω χέρι, φτάνοντας μέχρι και το +17. Η Ζενίτ δεν κατάφερε να κάνει πολλά, παρά μόνο να μειώσει μέχρι τους 14, για το τελικό 69-83.

Ο Τζέιλεν Μπάρφορντ υπέγραψε τη νίκη των φιλοξενούμενων, σκοράροντας 24 πόντους, με τον Χίκι να προσθέτει 15 (και 9 ασίστ). Για τους ηττημένους ο Πόιθρες σκόραρε 19, ενώ ο Λόιντ άλλους 14.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 44-39, 55-65, 69-83