ΛΑΥΡΙΟ - ΝΤΙΖΟΝ 65-63: Ονειρική πρεμιέρα με πρωταγωνιστή τον Γκόινς

Το Λαύριο στην πρώτη του παρουσία σε ευρωπαϊκή διοργάνωση, θριάμβευσε κόντρα στην γαλλική Ντιζόν με 65-63, στην 1η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League, έχοντας τον Τάισον Κάρτερ σε εξαιρετικό βράδυ και κομβικό παίκτη τον Κένι Γκόινς.

Η ομάδα της Λαυρεωτικής έδωσε τον πρώτο αγώνα της ιστορίας της στην Ευρώπη, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, κόντρα στην Ντιζόν και η παρουσία της ήταν εξαιρετική.

Το Λαύριο ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και παρά το γεγονός ότι η Ντιζόν είναι πολύ πιο έμπειρη ομάδα, κατάφερε να παίξει το παιχνίδι του. Μάλιστα, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη προηγήθηκε και με 7 πόντους (15-8), αλλά στη συνέχεια η γαλλική ομάδα αντέδρασε, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 16-14.

Η συνέχεια ήταν η ίδια με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια και καμία να μην μπορεί να πάρει μία σημαντική διαφορά και να «ξεφύγει» κάπως στο σκοράρισμα. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με 24-18, αλλά οι φιλοξενούμενοι και πάλι απάντησαν, με το πρώτο ημίχρονο του αγώνα να τελειώνει με το σκορ στο 30-28 για το Λαύριο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ντιζόν μπήκε πιο δυνατά και έκανε το 30-28, 32-36 και συνέχισε να βρίσκεται μπροστά το σκορ μέχρι σχεδόν τη λήξη του δεκαλέπτου. Η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς διατήρησε το προβάδισμά της (38-42), αλλά με ένα 6-0 σερί το Λαύριο πήρε εκ νέου τα ηνία (44-42) με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +1 για τους γηπεδούχους (44-43).

Μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο, το Λαύριο δεν ήταν καλό, καθώς η Ντιζόν έκανε το κατά της 44-43, υπέρ της 50-46, με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να πιέζει από αυτό το σημείο και έπειτα για να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να μην είχαν καλό ποσοστό πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων (5/25 τριπ.), αλλά αυτό δεν «έριξε» τους παίκτες του Λαυρίου. Η Ντιζόν έφτασε να είναι μπροστά στο σκορ με 51-54, αλλά ο Κένι Γκόινς ισοφάρισε για τους γηπεδούχους με τρίποντο. Η δύο ομάδες πήγαν στήθος με στήθος μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, με το Λαύριο να παίρνει προβάδισμα τριών πόντων (63-60) και την Ντιζόν να ισοφαρίζει με τρίποντο του Χόλστον.

Ο Κένι Γκόινς ωστόσο, είχε διαφορετική άποψη, καθώς με καλάθι του από κοντά οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του σκορ (65-63), με τον Αμερικανό να κάνει ένα μεγάλο μπλοκ στο τελευταίο σουτ των Γάλλων και να χαρίζει τελικά την πρώτη νίκη του Λαυρίου στην πρεμιέρα του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 30-28, 44-43, 65-63