ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ - ΣΑΡΑΓΟΣΑ 76-63: Άνετη νίκη υπό την «αύρα» του Γκασόλ

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Σαραγόσα με 76-63, στον αγώνα της έκτης αγωνιστικής στη Liga Endesa, σε έναν αγώνα που επισκιάστηκε από τον Πάου Γκασόλ.

Σε μία αναμέτρηση που τα φώτα τράβηξε πάνω του ο Πάου Γκασόλ, η Μπαρτσελόνα πήρε μία εύκολη νίκη κόντρα στην Σαραγόσα, παίζοντας καλό μπάσκετ κατά περιόδους.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-16, ενώ το ημίχρονο βρήκε μπροστά την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με 5 πόντους (36-31).

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Μπάρτσα ανέβασε την απόδοσή της, ανεβάζοντας παράλληλα και την υπέρ της διαφορά, παίζοντας σκληρή άμυνα, αφού κράτησαν τους φιλοξενούμενους μόλις στους 13 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η συνέχεια ήταν η ίδια με τους γηπεδούχους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να μην επιτρέπουν στην Σαραγόσα να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Νάιτζελ Χέιζ και Νίκολα Λαπροβίτολα με 11 πόντους, ενώ καλή εμφάνιση έκανε και ο Πιέρ Οριόλα με 10. Από την άλλη καλύτερος ήταν ο Σταν Οκόγιε με 14 πόντους, ενώ ο άλλοτε «ερυθρόλευκος» Τζαμέλ ΜακΛίν μέτρησε 12.

Πλέον η Μπαρτσελόνα στρέφει την προσοχή της στον αγώνα με την Μπάγερν Μονάχου (7/10, 21:30), για την δεύτερη αγωνιστική της Euroleague.