ΜΠΑΧΤΣΕΣΕΧΙΡ - ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ 78-79: «Λυτρωτής» ο Βέσελι για τα «κίτρινα καναρίνια»

Η Φενέρμπαχτσε βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο απέναντι στην αξιόμαχη Μπαχτσεσεχίρ, με τον Γιαν Βέσελι να γίνεται τελικά ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής χαρίζοντας το πολύτιμο διπλό στην ομάδα του (79-78), για την 3η αγωνιστική της Super Lig.

Η Φενέρμπαχτσε κινδύνευσε με κάζο, όμως τελικά χαμογέλασε στην αναμέτρηση απέναντι στην μαχητική Μπαχτσεσεχίρ, διατηρώντας το αήττητό της μετά από 3 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα Τουρκίας.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων για μεγάλο μέρος της αναμέτρησης, αποδεικνύοντας πως έχει ακόμα δρόμο να διαβεί προτού φτάσει στο επίπεδο που θέλει ο προπονητής της.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Φενέρ να διατηρεί ένα ισχνό προβάδισμα τριών πόντων (35-38), με την Μπαχτσεσεχίρ να φέρνει το ματς στα μέτρα της, εκμεταλλευόμενη συν τοις άλλοις και την επιθετική αφλογιστία των φιλοξενούμενων. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στην τελική ευθεία σχεδόν στα ίσα (61-60 υπέρ των γηπεδούχων στο φινάλε της τρίτης περιόδου).

Η Μπαχτσεσεχίρ, μάλιστα, κατάφερε να προηγείται στην τελευταία κατοχή των φιλοξενούμενων (78-77), όμως δεν κατόρθωσε να εξασφαλίσει το ριμπάουντ μετά από το άστοχο σουτ που δοκίμασε ο Νάντο Ντε Κολό, με τον Γιαν Βέσελι να σπρώχνει την μπάλα μέσα στο καλάθι στα 6″, υπογράφοντας τη νίκη της ομάδας του με 78-79. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Μπεν Μπέντιλ, είχε την ευκαιρία να γίνει από μηχανής θεός για τους γηπεδούχους, αλλά βρήκε σίδερο στην τελευταία επίθεση του αγώνα. Ο ίδιος, πάντως, είχε μεστή παρουσία, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 13 πόντους στο σύνολο.

Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντε Κολό με 15 πόντους, με τον Νταϊσόν Πιέρ να προσθέτει 12 πόντους. Ο… ήρωας της τελευταίας στιγμής, Γιαν Βέσελι, είχε 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 35-38, 61-60, 78-79