ΡΕΑΛ ΜΠΕΤΙΣ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 61-78: Tο απόλυτο οι «μπλαουγκράνα» με 6/6 στην Liga Endesa

Η Μπαρτσελόνα έκανε το απόλυτο στη Liga Endesa με έξι συνεχόμενες νίκες, αφού ξεπέρασε το εμπόδιο της Ρεάλ Μπέτις με 78-61 εκτός έδρας και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Μπαρτσελόνα έκανε το 6/6 στην έδρα της Ρεάλ Μπέτις στην φετινή Liga Endesa και πήρε τη νίκη με 78-61. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους αν και δυσκολεύτηκε για περίπου τρεις περιόδους, τελικά λύγισε την αντίσταση της ομάδας του Χουάν Πλάθα στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους «μπλαουγκράνα» να παίρνουν το ροζ φύλλο. Για την Μπαρτσελόνα δεν αγωνίστηκε για λόγους ξεκούρασης ο Νίκολα Μίροτιτς, αφού ακολουθεί και το παιχνίδι απέναντι στον Ολυμπιακό στο Παλαού Μπλαουγκράνα για την τρίτη στροφή της Euroleague, ενώ υπάρχει και η διαβολοβδομάδα.

H Mπαρτσελόνα ξεκίνησε πολύ δυνατά απέναντι στην Ρεάλ Μπέτις και προηγήθηκε από νωρίς με 8-0. Oι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους σερί 6-0 και μείωσαν στο καλάθι, όμως οι «μπλαουγκράνα» επανήλθαν και με τους Χίγκινς, Ντέιβις και Καλάθη κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 4 πόντων.

Ο Τοντόροβιτς που έκανε εξαιρετική δουλειά στο πρώτο ημίχρονο και ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 9 πόντους, πάλευε μόνος του με τα θηρία της Μπαρτσελόνα, όμως οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με μπροστάρη τον Νίκολας Λαπροβίτολα κατάφερε να ξεφύγει και με +10, με 23-33.

Το ημίχρονο πάντως έκλεισε με διαφορά 8 πόντων, με την ομάδα του Πλάθα να κάνει ένα μίνι ξέσπασμα λίγο πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός έπεσε δραματικά, καθώς τα σκληρά μαρκαρίσματα στην ρακέτα σε συνδυασμό με τα συνεχόμενα φάουλ χάλασαν τη ροή του αγώνα αλλά και το θέαμα. Η αστοχία των Καταλανών, σε συνδυασμό με την πίεση στη μπάλα αλλά γενικότερα την ακλή αμυντική λειτουργία της Μπέτις έριξε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους στο 26′. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, έλεγξαν τα ριμπάουντ σε εκείνο το διάστημα, με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να είναι έξαλλος με τους παίκτες του. Οι συνεχόμενες βολές της Μπέτις της έδωσαν τη δυνατότητα να πλησιάσει, όμως με φόλοου ο Σμιτς, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με +7 για την Μπαρτσελόνα.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σμιτς και του Κούριτς, φέρνοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Η Μπέτις προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς όμως να τα καταφέρει, με τους παίκτες του Σάρας να βρίσκουν τις λύσεις από μακρινή απόσταση και να εκτοξεύουν τη διαφορά στους 16 πόντους, πέντε λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά οι «μπλαουγκράνα» έκαναν απλώς συντήρηση δυνάμεων ενόψει και του αγώνα με τον Ολυμπιακό γαι την τρίτη αγωνιστική της Euroleague.

Κορυφαίος για την Μπαρτσελόνα ήταν ο Ρόναλντ Σμιτς που έκανε double-double με 12 π. και 10 ριμπάουντ, ενώ διψήφιοι ήταν οι Χίγκινς, Κούριτς και Λαπροβίτολα. Σε ρηχά νερά ο Νικ Καλάθης με 7 πόντους, τρία ριμπάουντ και μία ασίστ σε 18:45. Για την Μπέτις ο Τοντόροβιτς ήταν ο κορυφαίος αλλά και πρώτος σκόρερ του αγώνα με 15 π. ενώ κατέβασε και 8 ριμπάουντ.

Tα δεκάλεπτα: 15-19,14-18,21-20,11-21