ΙΓΚΟΚΕΑ - ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 75-68: Οι Βόσνιοι έριξαν τους «ερυθρόλευκους» από την κορυφή της Αδριατικής Λίγκας

Η Ιγκοκέα πέτυχε τη νίκη-έκπληξη με 75-68 απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, βάζοντας τέλος στο αήττητο ρεκόρ των «ερυθρόλευκων» στην Αδριατική Λίγκα.

Ο Ερυθρός Αστέρας δεν κατόρθωσε να δώσει συνέχεια στο αήττητο ρεκόρ του στην Αδριατική Λίγκα, γνωρίζοντας την Κυριακή (10/10) την πρώτη του ήττα στη διοργάνωση, εκτός έδρας, από την Ιγκοκέα.

Οι Βόσνιοι αξιοποίησαν τον παράγοντα έδρα και οικοδόμησαν από το πρώτο ημίχρονο μία διαφορά ασφαλείας (44-22 σκορ ημιχρόνου) βάζοντας το… νερό στο αυλάκι για την επικράτησή τους, η οποία και τελικά ήρθε παρά την αντεπίθεση των Σέρβων στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Γουόλερ (15 πόντοι), Ραντάνοφ (14 πόντοι) και Σταρκς (14 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα από τη Βοσνία, με τους Κάλινιτς (16 πόντοι), Μίτροβιτς (13 πόντοι) και Ιβάνοβιτς (10 πόντοι και 7 ασίστ) να προσπαθούν αλλά να μην καταφέρνουν να δώσουν το ροζ φύλλο αγώνα στους «ερυθρόλευκους» του Βελιγραδίου.

Μ’ αυτό το αποτέλεσμα, οι πρωταθλητές της Αδριατικής Λίγκας… έπεσαν από την κορυφή της κατάταξης, την οποία πλέον μοιράζονται η Παρτίζαν και η Τσιμπόνα έχοντας το απόλυτο των νικών σε τρεις αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 44-22, 54-44, 75-68