ΜΟΝΣ ΑΪΝΟ - ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 75-78: Ιωνικός από τα... παλιά στο Βέλγιο

Εμφατική ήταν η επιστροφή του Ιωνικού στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, με την ομάδα της Νίκαιας να περνάει με 78-75 από την έδρα της Μονς Αϊνό, στην πρεμιέρα της για το FIBA Europe Cup.

Μετά από 37 χρόνια ο Ιωνικός επέστρεψε στα ευρωπαϊκά σαλόνια και το έκανε με τρόπο ονειρικό. Το βράδυ της Τρίτης (12/10) πέρασε νικηφόρα από την έδρα της βελγικής Μονς Αϊνό, στο πλαίσιο της πρεμιέρας των ομίλων του FIBA Europe Cup, ύστερα από μία σπουδαία «μάχη» μέχρις εσχάτων.

Αρωγός στην προσπάθειά του ήταν και ο εκπληκτικός κόσμος του, ο οποίος τον ακολούθησε στο Βέλγιο και ήταν ο 6ος παίκτης του καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Ο Ιωνικός μπήκε πιο δυνατά στην πρώτη περίοδο και με πλουραλισμό στην επίθεση προηγήθηκε με 10-14 στο 5′ δείχνοντας καλή εικόνα στις δύο άκρες του παρκέ. Οι Βέλγοι έβαλαν… μπρος τις μηχανές και προηγήθηκαν με 17-16 στο 8′ λίγο προτού πέσει η αυλαία της πρώτης περιόδου με τον Ιωνικό να έχει το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή 20-21.

Οι Νικαιώτες ξεκίνησαν καλά και στη δεύτερη περίοδο (22-25), με τη Μονς να απαντάει άμεσα (26-25) και τις εναλλαγές στο σκορ να χαρακτηρίζουν τα υπόλοιπα λεπτά της περιόδου. Στο 19′ η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 32-33 με τρίποντο του Τζέρμαν, για να έρθει η άμεση απάντηση του Νίκολς για το 35-33. Τελικά η ιστορία του πρώτου ημιχρόνου γράφτηκε με 3 εύστοχες βολές του Γιάννη Αθηναίου για το 35-36 της ανάπαυλας.

Με το πόδι… πατημένο στο γκάζι μπήκε και στην τρίτη περίοδο ο Ιωνικός, αξιοποιώντας την εξαιρετική του άμυνα. Οι Νικαιώτες βρήκαν συνέπεια στην επίθεσή τους ανεβάζοντας τη διαφορά στο +9 (39-48), έχοντας ανακτήσει τον πλήρη έλεγχο της κατάστασης. Η διαφορά ξεπέρασε τους 10 πόντους (43-54), αλλά ο Ιωνικός είχε ένα τρίλεπτο στο οποίο έχασε την επαφή του με το αντίπαλο καλάθι δίνοντας την ευκαιρία στους Βέλγους να μειώσουν σε 52-56 με δύο διαδοχικές τρίποντες… βόμβες από Χένσον και Νίκολς στα 45″ πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Δύο βολές από τον μεστό Γόντικα έκαναν το σκορ 52-58 στα 23″, προτού έρθει το ιδανικό κλείσιμο στην 3η περίοδο από τρίποντο του Τζέρμαν στην εκπνοή.

Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα συνέχισε να έχει απαντήσεις σε κάθε αμυντική προσαρμογή των Βέλγων και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 13 πόντους (52-65) στο 33′. Οι γηπέδούχοι, φυσικά, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τρίποντο του Τάιους και βολές του Πάσαλιτς στο 35′ έφεραν το σερί τους στο 10-0 (62-65) κάνοντας… θρίλερ το ακροτελεύτιο πεντάλεπτο. Ο Ιωνικός όμως δεν έχασε την ψυχραιμία του και με τον εκπληκτικό Τζέρμαν να… χτυπάει και πάλι από τα 6.75 στο 38′, επί της ουσιας «καθάρισε» το ματς και πανηγύρισε τη δεύτερη ευρωπαϊκή του νίκη στα χρονικά, μετά από εκείνη στις 31 Οκτωβρίου 1979 απέναντι στη Νιόν για το Κύπελλο Κόρατς!

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 35-36, 52-61, 75-78