ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ - ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ 83-72: Καθάρισε από το ημίχρονο με κορυφαίο Μήτογλου

Με κορυφαίο τον Ντίνο Μήτογλου που πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση με 16 πόντους, η Αρμάνι Μιλάνο έκανε πάρτι απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ (83-72) και ψάχνει ακόμη την πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague.

Η Αρμάνι πήρε την τρίτη της νίκη στην φετινή Euroleague σε ισάριθμα παιχνίδια, περνώντας ένα εύκολο απόγευμα στην έδρα της επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ, κερδίζοντας με 83-72. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τον Ντίνο Μήτογλου να κάνει την καλύτερη εμφάνιση του με την Ιταλούς και την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να μένει δίχως νίκη.

Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά πήγαιναν χέρι – χέρι, με την Μακάμπι να ξεκινά με τρίποντο τον αγώνα απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο. Το μοναδικό για το πρώτο μέρος, καθώς από εκείνο το σημείο τα «έσπασε», έχοντας τραγικό ποσοστό στα σουτ από τα 6.75, με 1/9 και 11.1%. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα άλλαξε ταχύτητα απότομα και κατάφερε με άμυνα σεμιναριακού επιπέδου να κλειδώσει την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Πολύ γρήγορα οι Ιταλοί πήραν μεγάλη διαφορά, με τον Ντίνο Μήτογλου να έχει ενεργό ρόλο και να φτάνει στους 9 π. στο πρώτο ημίχρονο.

O Nτιλέινι πυροβολούσε από την περιφέρεια, ενώ ήταν εξαιρετικός και στο δημιουργικό κομμάτι με 4 ασίστ. Από ένα σημείο και μετά οι Ισραηλινοί είχαν χάσει τη συγκέντρωσή τους, ο Σκότι Γουίλμπεκιν ήταν εξαφανισμένος με μόλις 2 πόντους, με την Αρμάνι να σκοράρει κατά ρυπάς και να έχει πλουραλισμό στην επίθεση. Ο Μέλι ήταν και αυτός παράγοντας του παιχνιδιού, με την διαφορά να ξεφεύγει από νωρίς και το ημίχρονο να κλείνιε με επιμέρους σκορ 52-30 για το Μιλάνο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τους παίκτες του Μεσίνα ουσιαστικά να συνεχίζουν στο ίδιο τέμπο, με τον Ντίνο Μήτογλου να βρίσκεται σε επιθετικό οίστρο με 16 πόντους και 4/5 τρίποντα. Η Μακάμπι έκανε μία απέλπιδα προσπάθεια να μειώσει και τα κατάφερ με τον Γουίλιμας και τον Γουίλμπεκιν να ζεσταίνονται, όμως αυτό δεν κράτησε πολύ. Η Αρμάνι έσφιξε ξανά την άμυνά της, με τον Ντεβόν Χολ να παίρνει το όπλο του. Η διαφορά μειώθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Σφαιρόπουλου να τελειώνουν την περίοδο με +8.

Στα τελευταία δεκα λεπτά, η Αρμάνι απλώς έκανε συντήρηση, καθώς ήταν ήδη πολύ αργά για να αλλάξει κάτι. Οι παίκτες της Μακάμπι αν και είχαν μειώσει στο σκορ, ουσιαστικά δεν το πίστεψαν ποτέ. Ο Ντέρικ Γουίλιαμς έβγαλε κάποιες εντυπωσιακές φάσεις έχοντας 19 πόντους, όμως γενικότερα έκαναν μόνο σπασμωδικές κινήσεις. Το τελικό 83-72 για την Αρμάνι ήταν το τελικό σκορ του αγώνα, που ήταν και άκρως τιμητικό για το σύνολο του Σφαιρόπουλου, που αγνοεί ακ΄πομη τη νίκη στη φετινή Euroleague.