ΛΕΪΝΤΕΝ - ΗΡΑΚΛΗΣ 71-63: Ήττα με κακή εμφάνιση στην Ολλανδία

Ο Ηρακλής έμεινε μακριά από το καλό του πρόσωπο στην Ολλανδία, γνωρίζοντας την ήττα από Λέιντεν με 71-63 για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του FIBA Europe Cup.

Πρεμιέρα με το… αριστερό έκανε ο Ηρακλής στην Ολλανδία απέναντι στη Λέιντεν. Η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να πιάσει ψηλά στάνταρ απόδοσης και μοιραία ηττήθηκε με 71-63 από την ολλανδική ομάδα, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων του FIBA Europe Cup.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Άσμπγιορν Μίντγκαρντ που σημείωσε 17 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ. Από την πλευρά του «Γηραιού» οι Γιάννης Αγραβάνης (13 πόντοι), Νίκολας Γούλριτζ (11 πόντοι) και Τόνι Ντάγκλας (11 πόντοι) προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να οδηγήσουν την ελληνική ομάδα στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Η πρώτη περίοδος πήγε σε ψηλό σκορ (25-24) κάτι που σίγουρα δεν ήθελε ο τεχνικός του «Γηραιού», Θανάσης Σκουρτόπουλος.  Οι Ολλανδοί έτρεξαν ένα επί μέρους 10-2 σερί και προηγήθηκαν με 35-26 στα μισά της δεύτερης περιόδου, αλλά η απάντηση ήταν άμεση με τον Ηρακλή να πηγαίνει προηγούμενος στην ανάπαυλα με 37-38.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να μην έχουν καμία σταθερότητα στην επίθεσή τους, με τους Ολλανδούς εν τέλει να κλείνουν την τρίτη περίοδο με προβάδισμα δύο πόντων (53-51). Έναρξη τέταρτης περιόδου και… μπλακ-άουτ για τον Ηρακλή που έμεινε άποντος για τρία λεπτά, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να ανοίξουν τη διαφορά στο +7 (58-51). Ο Ηρακλής δεν τα παράτησε, έκανε την ύστατη προσπάθεια, μείωσε στο -2 (65-63 στο 37′) αλλά πληγώθηκε από την επίθεσή του στο τελευταίο τρίλεπτο, με συνέπεια να πέσει… μαχόμενος με 71-63.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 37-38, 53-51, 71-63