ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΟΛΚΟΒΙΤΣΕ 64-67: Έπεσε μαχόμενος

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε κόντρα σε όλες τις πιθανότητες, έφτασε κοντά σε μία σπουδαία ανατροπή, όμως τελικά γνώρισε την ήττα στο ΟΑΚΑ από την Πολκοβίτσε (64-67), στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του FIBA EuroCup Women.

Ο Παναθηναϊκός έκανε τιτάνια προσπάθεια να γυρίσει ένα… χαμένο ματς απέναντι στην Πολκοβίτσε, επέστρεψε από το -14 του 37ου λεπτού, όμως το σουτ της Χολμς που θα έστελνε το ματς στην παράταση βρήκε… σίδερο, με συνέπεια οι «πράσινες» να μπουν με το… αριστερό στις υποχρεώσεις τους για το FIBA EuroCup Women, είκοσι χρόνια μετά την τελευταία τους ευρωπαϊκή συμμετοχή.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδος είχαν τον έλεγχο της πρώτης περιόδου (14-12), όμως σταδιακά η πολωνική ομάδα άρχισε να βρίσκει το ρυθμό στην επίθεση παίρνοντας το προβάδισμα με 27-36 στο ημίχρονο, ύστερα από ένα εντυπωσιακή σερί 0-18 στη δεύτερη περίοδο. Οι φιλοξενούμενες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στην τρίτη περίοδο, η οποία και ολοκληρώθηκε με σκορ 39-48. Στην καθοριστική τέταρτη περιόδο, το ματς έδειχνε να παίρνει άσχημη τροπή για τις Ελληνίδες (46-60 στο 38′), όμως με μία απίστευτη κατάθεση ψυχής στο τελευταίο δίλεπτο, πήγε στη μία κατοχή (64-67), με τον Παναθηναϊκό να έχει στη διάθεσή του την τελευταία επίθεση και την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση. Εντούτοις, το σουτ της Χολμς από τα 8 μέτρα βρήκε σίδερο, με το 64-67 να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Η Αγγελική Βιντσιλαίου με 20 πόντους ήταν αιχμή του δόρατος στην επίθεση της ομάδας της Ελένης Καπογιάννη, με την Τσάστιτι Ριντ να έχει επίσης θετική παρουσία με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα. Από την πλευρά της νικήτριας ομάδας ξεχώρισε η Κλαούντια Γκέρτσεν με 12 πόντους, ενώ μεστή εμφάνιση πραγματοποίησε και η Άρτεμις Σπανού, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Στο άλλο ματς για τον όμιλο του Παναθηναϊκού, η Χατάισπορ είχε εύκολο έργο απέναντι στην Ενισέι, την οποία κέρδισε με 100-76.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-36, 39-48, 64-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 17, Λύμουρα 3, Βιντσιλαίου 20, Στακ 7, Χολμς 12, Σταμάτη, Μπουντούρη 3, Γρηγοροπούλου 2, Μυλωνάκη

ΠΟΛΚΟΒΙΤΣΕ (Κοβαλέφσκι): Γκάιντα 3, Γκέρτσεν 12, Σπανού 10, Κάντο 10, Τελένγκα 4, Ζιεμπόρσκα 2, Φιτζέραλντ 5, Πάτερ 5, Γκράμπσκα, Μαβούνγκα 15, Μπούινιακ