ΑΕΚ - ΤΡΕΒΙΖΟ 77-92: Αμυνα... αεράμυνα!

Οι «κιτρινόμαυροι» το πάλεψαν, αλλά όσο η άμυνά τους ήταν αναιμική, τόσο «γκρέμιζαν», ό,τι έχτιζαν με τόσο κόπο στην επίθεση. Η ομάδα του Στέφανου Δέδα έχασε 92-77 και έτσι μετράει 0/2 στο ξεκίνημά της στο Τσάμπιονς Λιγκ

Η ΑΕΚ δεν έβγαλε μαχητικότητα στην άμυνα, όσο έπρεπε. Ηταν γεμάτη προβλήματα, έκανε λάθη μέσα και έξω από το καλάθι. Εφτανε μια ανάσα από την ανατροπή, αλλά η άμυνα της, την πρόδιδε συνεχώς. Ετσι η ομάδα του Στέφανου Δέδα έχασε με 92-77 από την Μπενετόν Τρεβίζο στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ και μετράει μόνο ήττες σε 2 παιχνίδια.

ΕΙΧΕ… ΧΑΜΕΡ ΚΑΙ «ΤΡΥΠΕΣ»

Η ΑΕΚ επιχείρησε να τρέξει το παιχνίδι. Να βρει λύσεις μέσα από την περιφέρειά της και να «χτυπήσει» στο τρανζίσιον. Μάλιστα ο Κολόμ ο οποίος ταλαιπωρήθηκε από γαστρεντερίτιδα, αγωνίστηκε κανονικά και έδωσε λύσεις στο κομμάτι του ρυθμού με τον Χάμερ να «χτυπάει» μέσα στο χαμηλό ποστ. Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν… φουριόζος. Όμως οι αμυντικές ανισορροπίες έφεραν προβλήματα. Ο Μπαρτολάνι και ο Σιμς δεν έβαλαν… φρένο και «χτυπούσαν» τους «κιτρινόμαυρους» μέσα και έξω από το καλάθι (23-18 στο 10’ υπέρ της Τρεβίζο).

ΑΜΥΝΑ ΜΟΝΟ ΣΤΑ… ΧΑΡΤΙΑ!

Η «Ενωση» πραγματοποίησε ένα άκρως καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο. Πραγματικά υπήρχαν στιγμές που η έννοια της άμυνας, ήταν μόνο στα χαρτιά. Θέλετε περιφερειακή άμυνα, θέλετε άμυνα στο πικ εν ρολ, θέλετε οι πόντοι που δέχθηκε η ομάδα από τους αιφνιδιασμούς; Αν εξαιρέσουμε τους Κολόμ-Χάμερ και την μαχητικότητα που έβγαλε ο Μαυροειδής η ΑΕΚ ήταν εκτός τόπου και χρόνου στο δεύτερο δεκάλεπτο κατόρθωσε να ολοκληρώσει το πρώτο ημίχρονο με μόλις 6(!) φάουλ. Μπαρτολάνι-Σιμς και ο τρομερός Ντίμσα έκαναν την διαφορά και έτσι η «Ενωση» πήγε στα αποδυτήρια στο -14 (50-36).

ΣΥΜΜΑΖΕΨΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΒΑΟΥΛΕΤ

Η ΑΕΚ μπήκε πιο… φουριόζα στην 3η περίοδο και φυσικά έβαλε περισσότερο πείσμα στην άμυνα ενώ προσπάθησε να «χτυπήσει» περισσότερο μέσα στο καλάθι. Με μπροστάρη τον Βαουλέτ που πήγε αρκετά στις προσωπικές καταστάσεις ενώ υπήρχε και η συμβολή του Γέλοβατς στο ποστ. Η «Ενωση» περιόρισε περισσότερο την Τρεβίζο, πήρε τον έλεγχο των ριμπάουντ και κατά συνέπεια κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο -5 (65-60).

Ο ΚΟΛΟΜ ΤΟ ΠΑΛΕΨΕ, ΑΛΛΑ Ο ΣΙΜΣ ΕΚΑΝΕ… ΠΑΡΤΙ

Ο Κίνο Κολόμ έβγαλε ενέργεια, όσο μπορούσε και η «Ενωση» έκανε την ύστατη προσπάθεια για να γυρίσει το παιχνίδι. Εφτανε μια ανάσα, αλλά μάταια. Δεν μπορούσε να εμφανιστεί συγκεντρωμένη στην άμυνα. Επαιρνε ανάσες και από τον Χάμερ και τον Γέλοβατς, αλλά υπήρχε πάντα ο τρομερός Σιμς κάτω από το καλάθι και ο ουσιαστικός Ντίμσα που της υπενθύμιζαν πως χωρίς άμυνα και καθαρό μυαλό δεν μπορούν να κερδίσουν. Ο Αμερικανός σέντερ έκανε ό,τι ήθελε και έτσι η Τρεβίζο απέδρασε ενώ η «Ενωση» ξεκίνησε με 0/2 στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά το εις βάρος της 92-77.