NBA: Απίστευτο ματς στη Νέα Υόρκη και νίκη των Νικς επί των Σέλτικς στη δεύτερη παράταση

Μία καταπληκτική αναμέτρηση είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν διά ζώσης όσοι παραβρέθηκαν στο «Madison Square Garden» της Νέας Υόρκης, με τους Νικς να κάμπτουν στη δεύτερη παράταση την αντίσταση των αξιόμαχων Σέλτικς (138-134). * Τα αποτελέσματα της βραδιάς στο NBA.

Η 75η σεζόν του NBA εκκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, με τις ομάδες της λίγκας να μας θυμίζουν με το καλημέρα γιατί θεωρείται η κορυφαία αθλητική βιομηχανία θεάματος στον κόσμο.

Τα ξημερώματα της Πέμπτης (21/10) πραγματοποιήθηκαν συνολικά 11 αναμετρήσεις, στο πλαίσιο της πρεμιέρας της κανονικής περιόδου, με τον αγώνα των Νιου Γιορκ Νικς με τους Μπόστον Σέλτικς να ξεχωρίζει όσο κανένας άλλος.

ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ – ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ 138-134

Οι Νεοϋορκέζοι υποδέχτηκαν στο «Madison Square Garden» τους Κέλτες και πανηγύρισαν μία απίστευτη νίκη στη δεύτερη παράταση, με τελικό σκορ 138-134. Ο Τζούλιους Ραντλ με 35 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ ήταν η αιχμή του δόρατος των Νικς, με τον Εβάν Φουρνιέ να προσθέτει 32 πόντους για τους γηπεδούχους και να καθορίζει εν πολλοίς τον τελικό νικητή με τρίποντο στα 56 δευτερόλεπτα. Οι Σέλτικς είχαν στη «ζώνη του λυκόφωτος» τον Τζέιλεν Μπράουν, ο οποίος με 46 πόντους σημείωσε ιστορικό ρεκόρ πόντων σε πρεμιέρα της ομάδας της Βοστώνης.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-29, 58-54, 82-86, 116-116 (καν. αγώνας), 128-128 (1η παρ.), 138-134

ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ – ΙΝΤΙΑΝΑ ΠΕΪΣΕΡΣ 123-122

Αδιανόητα πράγματα έγιναν και στο «Spectrum Center», με τους Χόρνετς να επικρατούν με 123-122 επί των Πέισερς, αν και βρέθηκαν να υπολείπονται 23 πόντων των αντιπάλων τους! Ειδικότερα, η ομάδα από την Ιντιανάπολις είχε προβάδισμα με 59-82 στην τρίτη περίοδο, όμως δέχτηκε σερί 24-0 από τους γηπεδούχους, με συνέπεια στο φινάλε να ηττηθεί στις λεπτομέρειες. Τη νίκη στους γηπεδούχους χάρισε ο Πι Τζέι Γουάσινγκτον με δύο εύστοχες βολές στα 4.6 δευτερόλεπτα για τη λήξη, με τον Ντομάντας Σαμπόνις να βρίσκει σίδερο στην τελευταία κατοχή και να χάνει την ευκαιρία να γίνει… ήρωας για την ομάδα του. Ο ΛαΜέλο Μπολ με 31 πόντους ήταν ο πολιορκητικός κριός των νικητών, που είχαν επίσης σε εξαιρετική βραδιά τον Γκόρντον Χέιγουορντ των 27 πόντων. Κύριοι εκφραστές της επίθεσης των φιλοξενούμενων ήταν οι Ντομάντας Σαμπόνις (33 πόντοι και 15 ριμπάουντ), Μάλκολμ Μπρόγκντον (28 πόντοι και 11 ασίστ) και Κρις Ντουάρτε (27 πόντοι).

Τα δωδεκάλεπτα: 27-38, 59-75, 92-88, 123-122

ΝΙΟΥ ΟΡΛΙΝ ΠΕΛΙΚΑΝΣ – ΦΙΛΑΝΤΕΛΦΕΙΑ 76ΕΡΣ 97-117

Μ’ ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, οι Φιλαντέλφεια 76ερς έκαναν ποδαρικό με το… δεξί στην κανονική περίοδο του NBA, περνώντας με το επιβλητικό 117-97 από την έδρα των Πέλικανς. Χωρίς, φυσικά, τον τιμωρημένο Μπεν Σίμονς, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν όλη την ποιότητά του στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με επί μέρους σκορ 64-44. Οι Τζοέλ Εμπίντ και Φουρκάκ Κορκμάζ με 22 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, με τους Τομπάιας Χάρις (20 πόντοι και 12 ριμπάουντ) και Ταϊρίς Μάξεϊ (20 πόντοι) να είναι εξίσου επιδραστικοί στην έκβαση της αναμέτρησης. Ο Μπράντον Ίνγκραμ με 25 πόντους και ο Νικέιλ Αλεξάντερ-Γουόκερ με 23 πόντους ήταν οι βασικοί άξονες στην επίθεση των γηπεδούχων.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-29, 53-53, 70-81, 97-117

ΝΤΙΤΡΟΪΤ ΠΙΣΤΟΝΣ – ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ 88-94

Οι Μπουλς ζορίστηκαν αρκετά απέναντι στους νεανικούς Πίστονς, τους οποίους «λύγισαν» εκτός έδρας με 94-88. Ο Ζακ Λαβίν ήταν με διαφορά ο καλύτερος παίκτης των νικητών, έχοντας 34 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ θετική παρουσία είχαν οι ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν (17 πόντοι) και Νίκολα Βούτσεβιτς (15 πόντοι και 15 ριμπάουντ). Από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισε ο Τζεράμι Γκραντ με 24 πόντους και ο Σάντικ Μπέι με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-14, 44-40, 69-71, 88-94

ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ – ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ 107-86

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψαν οι Τζαζ τον αγώνα απέναντι στους Θάντερ, συντρίβοντας τους αντιπάλους τους με 107-86. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο από την πρώτη περίοδο και σταδιακά μεγάλωναν το προβάδισμά τους, το οποίο… παγιώθηκε στις παρυφές των 20 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς οδήγησε την κούρσα των σκόρερ για τους νικητές με 22 πόντους, με τον Τζόρνταν Κλάρκσον να προσθέτει 18 πόντους και τον Ρούντι Γκομπέρ να κυριαρχεί κάτω από τις δύο ρακέτες με 16 πόντους και 21 ριμπάουντ. Σημείο-αναφοράς στην επίθεση των ηττημένων ήταν ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ με 18 πόντους, με τον Αλεξέι Ποκουσέβσκι να μη… σπάει το ρόδι, μένοντας άποντος (0/2 σουτ) στα σχεδόν 15 λεπτά συμμετοχής που κατέγραψε (είχε επίσης 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 1 λάθος).

Τα δωδεκάλεπτα: 27-18, 42-54, 83-61, 107-86

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ – ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΪΖΑΡΝΤΣ 83-98

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο συνδύασαν οι Ράπτορς την επιστροφή τους στην «Scotiabank Arena» του Τορόντο, ύστερα από τον Φεβρουάριο του 2020. Οι Καναδοί υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα των Γουίζαρντς, που προηγήθηκαν με +20 από το πρώτο κιόλας ημίχρονο (37-57), εκτοξεύοντας τη διαφορά ακόμα και στο +27 στη διάρκεια του αγώνα. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπράντλι Μπιλ με 23 πόντους, ενώ άλλους 22 πρόσθεσε ο Μοντρέζλ Χάρελ. Από την πλευρά των Ράπτορς την… μπαγκέτα στο σκοράρισμα μοιράστηκαν Φρεντ ΒανΒλίτ και Σκότι Μπαρνς, που σημείωσαν από 12 πόντους έκαστος.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-26, 37-57, 59-81, 83-98

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ – ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ 123-97

Ενθαρρυντικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Σπερς, νικώντας με το επιβλητικό 123-97 τους Ορλάντο Μάτζικ στο «At&t Center» του Σαν Αντόνιο. Το ματς εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, με τους γηπεδούχους να πιάνουν υψηλά στάνταρ απόδοσης μη αφήνοντας το παραμικρό περιθώριο στους φιλοξενούμενους. Στην πολυφωνική επίθεση των νικητών, τον πρώτο λόγο είχαν οι Ντέβιν Βάσελ και Λόνι Γουόκερ με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα. Οι Μάτζικ βασίστηκαν επιθετικά στις… ορέξεις των Μο Μπάμπα (18 πόντοι) και Τέρενς Ρος (15 πόντοι), χωρίς να καταφέρουν όμως να φανούν ανταγωνιστικοί.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-28, 61-49, 94-71, 123-97

ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ – ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ 132-121

Χάρμα ιδέσθαι ήταν ο αγώνας ανάμεσα στους Μέμφις Γκρίζλις και τους Κλίβελαντ Καβαλίερς στο «FedExForum». Μετά την αμφίρροπη πρώτη περίοδο, που έκλεισε με σκορ 32-32, οι γηπεδούχοι άρχισαν να θέτουν τα θεμέλια της νίκης τους (73-61 σκορ ημιχρόνου), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι τους έγιναν… στενός κορσές στην τρίτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με 94-90. Εν τέλει, οι «αρκούδες» βρήκαν τις λύσεις που έψαχναν για να υπερπηδήσουν το εμπόδιο των Καβς, φτάνοντας στη νίκη. Ο Τζα Μοράντ με 37 πόντους ηγήθηκε των νικητών, που είχαν επίσης τους Ντέσμον Μπέιν και ΝτιΆντονι Μέλτον στους 22 και 20 πόντους αντίστοιχα. Οι αξιόμαχοι Καβαλίερς είχαν σημεία-αναφοράς τους Τζάρετ Άλεν (25 πόντοι με 11/11 δίποντα), Έβαν Μόμπλεϊ (17 πόντοι) και Κόλιν Σέξτον (17 πόντοι).

Τα δωδεκάλεπτα: 32-32, 73-61, 94-90, 132-121

ΜΙΝΕΣΟΤΑ ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ – ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ 124-106

Εύκολο ήταν στα «χαρτιά», εύκολο αποδείχθηκε και στην πράξη το εμπόδιο των Χιούστον Ρόκετς για τους Μινεσότα Τίμπεργοουλβς. Οι «λύκοι» καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο (72-45) το νεανικό σύνολο του Στίβεν Σάιλας προσφέροντας και υψηλό θέαμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στις κερκίδες του «Target Center». Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Καρλ-Άντονι Τάουνς με 30 πόντους και 10 ριμπάουντ, Άντονι Έντουαρντς με 29 πόντους και ΝτιΆντζελο Ράσελ με 22 πόντους. Για τους Ρόκετς, ο Κρίστιαν Γουντ μέτρησε 16 πόντους και ο Έρικ Γκόρντον 15 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-21, 72-45, 99-71, 124-106

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΪΛ ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ – ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ 121-124

Σπουδαίο διπλό στο «Moda Center» του Πόρτλαντ πανηγύρισαν οι Σακραμένο Κινγκς, επικρατώντας με 124-121 επί των Μπλέιζερς. Το ματς είχε σασπένς μόνο στην πρώτη περίοδο (23-24), αφού στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία και… έθρεψαν διαφορές της τάξεως των 15-20 πόντων. Μολονότι οι γηπεδούχοι έψαξαν το ολικό comeback στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, οι «βασιλιάδες» κράτησαν δια πυρός και σιδήρου το θετικό αποτέλεσμα, με τον Ντέιμιεν Λίλαρντ να αστοχεί στο τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση. Ο Χάρισον Μπαρνς έκανε… όργια με 36 πόντους και 8/11 τρίποντα, ενώ πολύτιμη ήταν και η συνεισφορά των ΝτιΆρον Φοξ (27 πόντοι) και Ρισόν Χολμς (21 πόντοι και 11 ριμπάουντ). Για τους Μπλέιζερς, μεγαλύτερη συνέπεια στην επίθεση έδειξε ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 34 πόντους, με τους Λίλαρντ και Γιουσούφ Νούρκιτς να σημειώνουν από 20 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-24, 49-62, 85-100, 121-124

ΦΙΝΙΞ ΣΑΝΣ – ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ 98-110

Αν και βρέθηκαν ακόμα και με 16 πόντους πίσω στο σκορ, οι Νάγκετς κατάφεραν να φέρουν… τούμπα το εκτός έδρας ματς απέναντι στους Σανς και να ξεκινήσουν νικηφόρα την πορεία τους στην κανονική περίοδο του NBA. Ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν ασταμάτητος με 27 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ μεστοί ήταν και οι Γουίλ Μπάρτον και Μάικλ Πόρτερ που σημείωσαν από 20 και 15 πόντους αντίστοιχα. Για τον περσινούς φιναλίστ του NBA ξεχώρισε ο Μάικαλ Μπρίτζες με 16 πόντους, ενώ οι Κρις Πολ και ΝτιΆντρε Έιτον πρόσθεσαν από 15 πόντους στη συγκομιδή της ομάδας τους. Στα… ρηχά κολύμπησε ο Ντέβιν Μπούκερ, καθώς έμεινε μόλις στους 12 πόντους με 3/15 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-26, 58-51, 82-85, 98-110