LIGA ENDESA: Νίκη στο νήμα για Μπαρτσελόνα και Μούρθια!

Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε πολύ κοντά σε μία ήττα-σοκ, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 75-73, ενώ Μπιλμπάο και Φουενλαμπράδα συνέχισαν με νίκες την πορεία τους στη φετινή Liga Endesa.

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε πάρα πολύ κόντρα στην Ουνικάχα Μάλαγα του Φώτη Κατσικάρη, αφού μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν πολύ κοντά σε μία συναρπαστική νίκη.

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο μπόρεσε η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να παίξει το παιχνίδι της, καθώς από την δεύτερη περίοδο και έπειτα η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι, με την Μάλαγα να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ.

Το πρώτο ημίχρονο μπορεί να έκλεισε στο +12 (23-35), αλλά η Μάλαγα συνέχισε να πιέζει και να προσπαθεί να φτάσει την αντίπαλό της.

Μπορεί ο Μίροτιτς να μην ήταν στο καλύτερο βράδυ, αλλά οι Κούριτς (18 π.), Ντέβις (12 π.) και Χίγκινς (11 π.) οδήγησαν επιθετικά τους Καταλανούς.

Η Μπάρτσα, αν και έχασε στα επιμέρους σκορ των επόμενων δύο περιόδων, κατάφερε να μείνει μπροστά στο σκορ και τελικά να πάρει το «ροζ φύλλο» αγώνα με 75-73.

Ο Νικ Καλάθης σε 27:30 είχε 4 πόντους (2/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες.

Από εκεί και πέρα, η Μούρθια επικράτησε της Μπασκόνια σε ένα τρομερό παιχνίδι, με την ομάδα του Κώστα Βασιλειάδη να φτάνει στην τελική επικράτηση με 80-79.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τέιλορ με 16 πόντους, ενώ ο Ντέιβις είχε 12 και ο Λίμα 10. Για τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Γκρέιντζερ και ο Κοστέλο με 15 πόντους.