ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΣ: «Τα επιθετικά ριμπάουντ του Παναθηναϊκού μας έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά»

Ο προπονητής του Περιστερίου, Σωτήρης Μανωλόπουλος, μίλησε μετά τον αγώνα κόντρα στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ και εξήγησε τη βασική αιτία της ήττας της ομάδας του.

Το Περιστέρι κατάφερε να είναι ανταγωνιστικό μόλις για ένα ημίχρονο απέναντι στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα με 62-77, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Ο τεχνικός της ομάδας των δυτικών προαστίων, Σωτήρης Μανωλόπουλος, παραχώρησε τις καθιερωμένες δηλώσεις μετά το παιχνίδι και ανέλυσε τα στοιχεία εκείνα που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των «πράσινων».

Συγκεκριμένα, δήλωσε:

«Σήμερα ο Παναθηναϊκός ήταν καλός επιθετικά, αλλά πάρα πολύ καλός αμυντικά. Ήταν σκληρός. Νομίζω πως τη μεγαλύτερη ζημιά στο δεύτερο ημίχρονο μας την έκαναν τα επιθετικά ριμπάουντ του Παναθηναϊκού, είχαμε μεγάλο πρόβλημα εκεί.

Σε ό,τι αφορά την επίθεσή μας, στο πρώτο ημίχρονο, όσο κυκλοφορήσαμε τη μπάλα, όσο στοχεύσαμε, πήραμε κάτι από αυτό. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν τα καταφέραμε, δεν είχαμε καθαρό μυαλό, γι’ αυτό δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε. Βγάλαμε κάποιες άμυνες, αλλά χάσαμε τα ριμπάουντ και γι’ αυτό δεν καταφέραμε να μείνουμε στο παιχνίδι μέχρι τέλους.

Για μένα δεν υπάρχει ήττα που αφήνει γλυκόπικρη γεύση. Είμαστε το Περιστέρι και οφείλουμε να είμαστε ανταγωνιστικοί σε όλα τα παιχνίδια, όπου και να παίζουμε, με όποιον αντίπαλο και να παίζουμε».