NBA: Με... οδηγό Ντουράντ οι Νετς, επιβίωσαν στην παράταση οι Σέλτικς (vids)

Ο Κέβιν Ντουράντ ήταν καθηλωτικός οδηγώντας τους Μπρούκλιν Νετς σε σπουδαία νίκη επί των Ουάσινγκτον Γουίζαρντς. * Οι Μπόστον Σέλτικς επιβίωσαν στο… θρίλερ απέναντι στους Σάρλοτ Χόρνετς, με τον Τζέισον Τέιτουμ να κάνει… όργια. * Αναλυτικά τα αποτελέσματα του NBA.

Με τη διεξαγωγή εννέα αναμετρήσεων συνεχίστηκε τα ξημερώματα της Τρίτης (26/10) η κανονική περίοδος του NBA.

ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ – ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ 129-140

Ματς για γερά νεύρα διεξήχθη στο «Spectrum Center» της Σάρλοτ, με τους Χόρνετς να γνωρίζουν την πρώτη τους ήττας στη σεζόν, στην παράταση, από τους Μπόστον Σέλτικς. Το ματς είχε αποκτήσει φρενήρη ρυθμό από την πρώτη περίοδο, με τους Χόρνετς να φτάνουν κοντά στην 4η τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες, αλλά να μην τα καταφέρνουν. Αν και προηγήθηκαν με 114-102 στα μισά της ακροτελεύτιας περιόδου, οι «σφήκες» δέχτηκαν σερί από τους «Κέλτες», οι οποίοι έστειλαν το ματς στην παράταση (122-122), στην οποία και κυριάρχησαν με επί μέρους σκορ 7-18. Στη δεύτερη νίκη των Βοστονέζων μετά από τέσσερις αγώνες, κομβικό ρόλο είχαν οι Τζέισον Τέιτουμ (41 πόντοι), Τζέιλεν Μπράουν (30 πόντοι) και Ντένις Σρέντερ (23 πόντοι). Για τους Χόρνετς ξεχώρισαν για άλλο ένα ματς οι Μάιλς Μπρίτζες και ΛαΜέλο Μπολ, που σημείωσαν από 25 πόντους έκαστος.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-33, 66-68, 97-94, 122-122 (κ.δ.), 129-140 (α’ παρ.)

ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ – ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΪΖΑΡΝΤΣ 104-90

Τη δεύτερή τους νίκη πανηγύρισαν οι Μπρούκλιν Νετς, επικρατώντας με χαρακτηριστική ευκολία επί των Γουίζαρντς, στο «Barclays Center». Οι Νεοϋορκέζοι έθεσαν τις βάσεις της επικράτησής τους από την πρώτη κιόλας περίοδο, όταν και προηγήθηκαν με +18 (38-20). Οι πρωτευουσιάνοι ουδέποτε κατάφεραν να γυρίσουν τον διακόπτη, βρέθηκαν πίσω ακόμα και με -25 και μοιραία γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στην κανονική περίοδο του NBA. Ο Κέβιν Ντουράντ με 25 πόντους έκανε… άνω-κάτω την άμυνα των φιλοξενούμενων, με τον Πάτι Μιλς να είναι άξιος συμπαραστάτης του, έχοντας 21 πόντους. Από την πλευρά των ηττημένων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπράντλι Μπιλ με 19 πόντους – αλλά και μόλις 8/22 σουτ εντός πεδιάς.

Τα δωδεκάλεπτα: 38-20, 59-42, 82-64, 104-90

ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ – ΝΤΙΤΡΟΪΤ ΠΙΣΤΟΝΣ 122-104

Καμία αντίσταση δεν συνάντησαν οι Ατλάντα Χοκς απέναντι στους Ντιτρόιτ Πίστονς, σημειώνοντας την 2η τους νίκη σε 3 αγώνες, με το επιβλητικό 122-104. Η… ιστορία του αγώνα στο παρκέ της «Philips Arena» γράφτηκε από πολύ νωρίς, με τα «γεράκια» να… καθαρίζουν το ματς στο τρίτο δωδεκάλεπτο και να κάνουν συντήρηση δυνάμεων στο 4ο. Ο Τρέι Γιανγκ ήταν για πολλοστή φορά ο πολυτιμότερος παίκτης των νικητών, μετρώντας 32 πόντους και 9 ασίστ, ενώ μεστός ήταν και ο Τζον Κόλινς με 22 πόντους. Από τους Πίστονς, οι οποίοι συνεχίζουν να μην έχουν νίκη (0-3 ρεκόρ), ξεχώρισαν οι Κέλι Όλινικ και Σάντικ Μπέι με 21 πόντους έκαστος.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-18, 62-54, 95-79, 122-104

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ – ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ 108-111

Το… τρένο των Σικάγο Μπουλς δεν έκανε στάση ούτε στη «Scotiabank Arena» του Τορόντο, κάνοντας το 4/4, που συνιστά το καλύτερο ρεκόρ στο ξεκίνημα της κανονικής περιόδου για τους «ταύρους, μετά τη σεζόν 1996-97»! Βέβαια, οι Μπουλς, μάλλον έπαιξαν με τη… φωτιά, αφού είδαν το προβάδισμά τους με +20 στο 32’ (66-86) να εξανεμίζεται εν ριπή οφθαλμού. Οι Ράπτορς, με μεγάλη κατάθεση δυνάμεων, κατάφεραν να επιστρέψουν στο ακροτελεύτιο δεκάλεπτο, έχοντας την τελευταία κατοχή, με το σκορ στο 108-111. Ωστόσο, η απόπειρα ανατροπής έμεινε ημιτελής, αφού το σουτ του Φρεντ ΒανΒλίτ που θα έστελνε το ματς στην παράταση κατέληξε εκτός στόχου. Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν πλήγωσε την παλιά του ομάδα με 26 πόντους, με τον Ζακ ΛαΒίν να συνεισφέρει 22 πόντους και τον Νίκολα Βούτσεβιτς 17. Για τους Ράπτορς είχε… κέφια ο Όου Τζι Ανουνόμπι με 22 πόντους, ενώ μαεστρική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο ΒανΒλίτ μετρώντας 15 πόντους και 17 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-24, 51-61, 80-92, 108-111

ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ – ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ 107-90

Εύκολο αποδείχτηκε το έργο των Μαϊάμι Χιτ απέναντι στους Ορλάντο Μάτζικ, με τους τρις πρωταθλητές NBA να κερδίζουν με το ευρύ 107-90 στην «FTX Arena», πανηγυρίζοντας τη δεύτερή τους νίκη μετά από τρεις αγώνες. Ο Τζιμι Μπάτλερ ήταν ασταμάτητος για τους νικητές, σημειώνοντας 36 πόντους, με τους Μπαμ Αντεμπάγιο Μαρκίφ Μόρις να προσθέτουν από 16 πόντους. Για τους Μάτζικ, συνολικά έξι παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, προεξαρχόντων των Τζέιλεν Σαγκς και Φραντζ Βάγκνερ, που σημείωσαν από 15 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-15, 57-44, 81-70, 107-90

ΜΙΝΕΣΟΤΑ ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ – ΝΙΟΥ ΟΡΛΙΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ 98-107

Μετά από τρεις συναπτές ήττες, οι Πέλικανς έσπασαν το… ρόδι, περνώντας με νίκη από το «Target Center» της Μινεσότα. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τους Τίμπεργουλβς, που παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων, με συνέπεια να βρεθούν ακόμα και με 21 πόντους πίσω στο σκορ (43-64). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν, μείωσαν έως και στους 4 πόντους την τιμή της διαφοράς, αλλά ξέμειναν από χρόνο και μοιραία ηττήθηκαν. Ο Μπράντον Ίνγκραμ με 27 πόντους οδήγησε την κούρσα των σκόρερ για τους νικητές, με τον Γιόνας Βαλαντσιούνας να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες, σημείωνοντας νταμπλ-νταμπλ 22 πόντων και 23 ριμπάουντ. Για τους Γουλβς, ο Καρλ-Άντονι Τάουνς έκανε πειστική εμφάνιση με 32 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ο Άντονι Έντουαρντς σκόραρε 28 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-25, 43-54, 73-80, 98-107

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ – ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ 87-99

Σπουδαία νίκη σημείωσαν και οι Καβαλίερς, λυγίζοντας τους Νάγκετς, στο «Pepsi Center», με 99-87. Οι Καβς, που ανέβηκαν στο 2-2 ρεκόρ, ευτύχησαν να κάνουν εξαιρετικό τελείωμα στην τέταρτη περίοδο, δίνοντας διαστάσεις στη νίκη τους. Ο Κέβιν Λαβ ήταν σημείο-αναφοράς στην επίθεση των γηπεδούχων, σκοράροντας 22 πόντους, με τον Τζάρετ Άλεν να ακολουθεί… καταπόδας με 21 πόντους, αλλά και 16 ριμπάουντ. Για τους Νάγκετς, που υποχώρησαν στο 2-1 ρεκόρ, ο Νίκολα Γιόκιτς ξεχώρισε… σαν τη μύγα μες στο γάλα, πετυχαίνοντας νταμπλ-νταμπλ 24 πόντων και 19 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-29, 46-50, 70-75, 87-99

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΚΛΙΠΕΡΣ – ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΪΛ ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ 116-86

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψαν οι Κλίπερς το πρώτο τους… συναπάντημα με τους Μπλέιζερς, ισοπεδώνοντας τους αντιπάλους τους με 116-86 στο «Staples Center». Οι Καλιφορνέζοι έβαλαν από την πρώτη κιόλας περίοδο γερά… θεμέλια στην πρώτη τους επιτυχία στη σεζόν (1-2 ρεκόρ) και ολοκλήρωσαν τη δουλειά στο τρίτο δωδεκάλεπτο, όπου και εκτόξευσαν το προβάδισμά τους στο +31 (83-52 στο 33′), δίνοντας καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα στα επόμενα λεπτά του αγώνα. Ο Λουκ Κέναρντ με 23 πόντους ηγήθηκε των νικητών στο σκοράρισμα, με τους Ρέτζι Τζάκσον και Πολ Τζορτζ να ακολουθούν με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα – ο τελευταίος είχε και 8 κλεψίματα. Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 20 πόντους ήταν ο μοναδικός… διασωθείς από τους ηττημένους, οι οποίοι υποχώρησαν στο 1-2 ρεκόρ.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-17, 56-42, 91-61, 116-86