ΣΠΟΡΤΙΝΚΓ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ - ΙΩΝΙΚΟΣ 87-54: Ανώτεροι οι Πορτογάλοι

Ισοπεδωτική ήταν η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, αφού επικράτησε του Ιωνικού με 87-54, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του FIBA Europe Cup.

Ο Ιωνικός Νικαίας ήταν ανταγωνιστικός για μόλις μία περίοδο στην Λισαβόνα και η Σπόρτινγκ το εκμεταλλεύτηκε αυτό.

Αφού, λοιπόν, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 18-18, ο Ιωνικός δεν έπαιξε καλή άμυνα και δέχθηκε 20 πόντους, για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 38-30.

Από αυτό το σημείο και έπειτα, ο Ιωνικός πήρε την… κάτω βόλτα, αφού οι γηπεδούχοι δεν πάτησαν φρένο σε καμία στιγμή και έφτασε να προηγείται με 20 πόντους (65-45).

Η διαφορά δεν έπεσε σε καμία στιγμή της αναμέτρησης, αντιθέτως μάλιστα, αφού ανέβαινε όλο και περισσότερο.

Έτσι, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην εύκολη τελική επικράτηση με 87-54 και ο Ιωνικός έμεινε με μία νίκη σε τρία παιχνίδια στην διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-30, 65-45, 87-54