NBA: Διεύρυναν το αήττητο οι Γουόριορς, μπορούν και χωρίς τον ΛεΜπρόν οι Λέικερς (vids)

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς δυσκολεύτηκαν αρκετά, αλλά εν τέλει επιβλήθηκαν των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ διευρύνοντας το αήττητο ρεκόρ τους στο 4-0. * Άντονι Ντέιβις και Ράσελ Γουέστμπρουκ έπαιξαν και… για τον ΛεΜπρόν Τζέιμς, οδηγώντας τους Λος Άντζελες Λέικερς σε εκτός έδρας νίκη επί των Σαν Αντόνιο Σπερς. * Αναλυτικά τα αποτελέσματα της βραδιάς στο NBA.

Με τη διεξαγωγή πέντε αναμετρήσεων συνεχίστηκε τα ξημερώματα της Τετάρτης (27/10) η κανονική περίοδος του NBA.

ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ – ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ 76ΕΡΣ 112-99

Οι Νικς έσπασαν την… κατάρα των 15 διαδοχικών ηττών από τους 76ερς, επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα και σημείωσαν την 3η τους νίκη σε 4 αγώνες, ξεπερνώντας με 112-99 το εμπόδιο της Φιλαδέλφεια, η οποία υποχώρησε στο 2-2 ρεκόρ. Στο παρκέ του «Madison Square Garden», οι 76ερς επιχείρησαν να δώσουν… συνέχεια στο σερί που είχαν απέναντι στους Νικς (23-26 σκορ πρώτης περιόδου), όμως με επί μέρους 39-16 στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στη νίκη. Η τριπλέτα Κέμπα Γουόκερ (19 πόντοι), Εβάν Φουρνιέ (18 πόντοι) και Τζούλιους Ραντλ (16 πόντοι και 11 ριμπάουντ) οδήγησε εκ του ασφαλούς τους Νικς, με τους 76ερς να έχουν από την πλευρά τους σε καταπληκτική βραδιά τον Τομπάιας Χάρις, ο οποίος μέτρησε 23 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-26, 62-42, 90-72, 112-99

ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ – ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ 98-106

Μπορεί να βρήκε εμπόδια μπροστά του, αλλά τελικά το… τρένο των Γουόριορς δεν έκανε στάση ούτε στο «Paycom Center» της Οκλαχόμα. Οι «πολεμιστές» πέρασαν νικηφόρα με 106-98, διευρύνοντας το αήττητο ρεκόρ τους στο 4-0, το οποίο συνιστά την καλύτερη τους εκκίνηση μετά τη σεζόν 2015-16, την ίδια ώρα που οι Θάντερ βυθίστηκαν στο 0-4. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 11 πόντους στο ημίχρονο (59-48), όμως με επί μέρους 17-33 στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Στιβ Κερ έφερε το ματς στα δικά της μέτρα, φτάνοντας εν τέλει στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Στεφ Κάρι (23 πόντοι), Άντριου Γουίγκινς (21 πόντοι) και Ντάμιον Λι (20 πόντοι), αποτέλεσαν τους κύριους εκφραστές της επίθεσης των φιλοξενούμενων, την ώρα που οι Θάντερ είχαν σε… ημιάγρια κατάσταση τον Σάι Γκίλγκους – Αλεξάντερ των 30 πόντων, αλλά στερήθηκαν δεύτερης αξιόπιστης επιθετικής παρουσίας. Από την πλευρά του, ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι μέτρησε 9 πόντους (2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε κάτι περισσότερο από 18 αγωνιστικά λεπτά.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-29, 59-48, 76-81, 98-106

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ – ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΛΕΪΚΕΡΣ 121-125

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έμεινε στα… πιτς λόγω ενός προβλήματος στον αστράγαλό του, όμως οι Λέικερς κατάφεραν να… απόδρασουν με το «διπλό» από το «AT&T Center», νικώντας με 125-121 τους Σπερς. Οι «λιμνάνθρωποι», που ανέβηκαν στο 2-2 ρεκόρ, χρειάστηκε να καταβάλουν υπερπροσπάθεια για να κάμψουν την αντίσταση των «σπιρουνιών» (1-3 ρεκόρ), με το ματς να κρίνεται στην παράταση. Στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, με το σκορ στο 114-114, ο Ντετζούντε Μάρεϊ είχε την ευκαιρία να… καθαρίσει υπέρ των γηπεδούχων, όμως το σουτ του βρήκε σίδερο. Στο έξτρα διάστημα της παράτασης, οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν… κυνικά, ιδίως στο τελευταίο δίλεπτο, πετυχαίνοντας τελικά το στόχο τους. Το δίδυμο Άντονι Ντέιβις (35 πόντοι και 17 ριμπάουντ) και Ράσελ Γουέστμπρουκ (33 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ) ήταν από… άλλο πλανήτη για τους νικητές, με τους ηττημένους να έχουν στη… ζώνη του λυκόφωτος τους Τζέικομπ Ποτλ (27 πόντοι, 14 ριμπάουντ) και Μάρεϊ (21 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 15 ασίστ).

Τα δωδεκάλεπτα: 29-27, 62-61, 97-85, 114-114 (κ.α.), 121-125 (παρ.)

ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ – ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ 116-106

Με… χαμόγελα συνδύασαν οι Μάβερικς την πρώτη τους εντός έδρας υποχρέωση για την κανονική περίοδο του NBA. Στο κατάμεστο «American Airlines Center», οι Μαβς πήραν μία… επαγγελματική νίκη επί των Ρόκετς με 116-106, ανεβαίνοντας στο 2-1 ρεκόρ (στο 1-3 ρεκόρ πλέον οι Ρόκετς). Το ματς είχε ένταση και σασπένς, με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν καλύτερο δεύτερο ημίχρονο (επί μέρους σκορ 59-46), το οποίο ήταν αρκετό για να φτάσουν στην επίτευξη του στόχου τους. Ο Λούκα Ντόντσιτς, με 26 πόντους και 14 ριμπάουντ, ηγήθηκε για άλλο ένα ματς της ομάδας του, με τους Τιμ Χάρνταγουεϊ και Ρέτζι Μπούλοκ να είναι άξιοι συνοδοιπόροι του, σημειώνοντας από 16 πόντους έκαστος. Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις αποχώρησε κατά τη διάρκεια του αγώνα με ενοχλήσεις στη μέση, προλαβαίνοντας να αγωνιστεί για 20 λεπτά και να σκοράρει 9 πόντους. Έρικ Γκόρντον (22 πόντοι), Κρίστιαν Γουντ (16 πόντοι και 17 ριμπάουντ) και Ντάνιελ Τάις (15 πόντοι και 10 ριμπάουντ) ήταν οι πιο αξιόπιστοι επιθετικά παίκτες των ηττημένων.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-31, 57-60, 91-88, 116-106

ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ – ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ 122-110

Αήττητοι συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους για την κανονική περίοδο του NBA οι Τζαζ, επικρατώντας με 122-110 επί των Νάγκετς, στην «Vivint Smart Home Arena», για να ανέβουν στο 3-0 ρεκόρ και να ρίξουν τους αντιπάλους τους στο 2-2. Σ’ ένα ματς, το οποίο επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Νίκολα Γιόκιτς στο δεξί του γόνατο, μετά από… σύγκρουση με τον Ρούντι Γκομπέρ, οι Τζαζ αξιοποίησαν το εκρηκτικό τους τέταρτο δωδεκάλεπτο (31-20 επί μέρους σκορ περιόδου), υποτάσσοντας τους αντιπάλους τους, που πλέον κάθονται… σ’ αναμμένα κάρβουνα, περιμένοντας να μάθουν τι ακριβώς έχει συμβεί με τον Γιόκιτς. Πολυφωνική η επίθεση των νικητών, με συνολικά επτά παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων. Την… κούρσα των σκόρερ οδήγησε ο Ρούντι Γκομπέρ με 23 πόντους (συν 16 ριμπάουντ), με τον Ντόνοβαν Μίτσελ να ακολουθεί… καταπόδας με 22 πόντους. Από τους ηττημένους, ο μεγάλος άτυχος, Νίκολα Γιόκιτς, κατόρθωσε να είναι πρώτος σκόρερ, με 24 πόντους (συν 6 ριμπάουντ συν 5 ασίστ), παρότι αγωνίστηκε για μόλις 15 λεπτά προτού αποχωρήσει τραυματίας. Οι Γουίλ Μπάρτον, Άαρον Γκόρντον και Μόντε Μόρις τον ακολούθησαν με 21, 20 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-31, 66-64, 91-90, 122-110