ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ - ΜΙΝΕΣΟΤΑ ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ 108-113: Απελπιστικά μόνος του ο Γιάννης

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν μία ομάδα μόνος του (40 πόντοι, 16 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 μπλοκ), όμως αυτό δεν αρκούσε στους Μπακς για να πανηγυρίσουν την 4η τους νίκη, με τα «ελάφια» να γνωρίζουν εντός έδρας ήττα από τους Τίμπεργουλβς με 108-113.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε «διαστημική» εμφάνιση απέναντι στους Μινεσότα Τίμπεργουλβς (40 πόντοι, 16 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 μπλοκ), αλλά… προδόθηκε από τους συμπαίκτες του, με συνέπεια οι Μιλγουόκι Μπακς να γνωρίσουν την δεύτερή τους ήττα στην κανονική περίοδο του NBA (πρώτη εντός έδρας) και να υποχωρήσουν στο 3-2 ρεκόρ.

Δίκαιη επικράτηση για τους «λύκους», οι οποίοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο κιόλας λεπτό και, παρά την… απέλπιδα προσπάθεια των «ελαφιών» στο φινάλε να «κλέψουν» τη νίκη, ήταν άξια νικητές.

Η τριπλέτα Ντ’ Άντζελο Ράσελ (29 πόντοι), Καρλ-Άντονι Τάουνς (25 πόντοι) και Άντονι Έντουαρντς (25 πόντοι) έκανε σχεδόν ολόκληρη τη δουλειά για τους Τίμπεργουλβς, οι οποίοι ανέβηκαν στο 3-1 ρεκόρ. Για τους Μπακς, εκτός του εξωπραγματικού Γιάννη, ο Κρις Μίντλετον σημείωσε 16 πόντους, ωστόσο άργησε χαρακτηριστικά να πάρει… μπρος, με αποτέλεσμα οι Μπακς να στερηθούν έναν δεύτερο επιθετικό πόλο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Το ματς

Η ομαδική άμυνα των γηπεδούχων ήταν λίαν επιεικώς τραγική στο πρώτο δωδεκάλεπτο, ευκαιρία που δεν άφησαν οι φιλοξενούμενοι να περάσει αναξιοποίητη. Οι Τίμπεργουλβς έκαναν… θραύση και με ποσοστά βγαλμένα από… παιχνιδομηχανή (5/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα) προηγήθηκαν γρήγορα με 7-16 στο 4’. Οι Μπακς ήταν αποκλειστικά εξαρτημένοι στην επίθεση από τις επελάσεις του Γιάννη. Ως εκ τούτου, οι φιλοξενούμενοι δε δυσκολεύτηκαν να ξεπεράσουν τις παρυφές των 10 πόντων και να προηγηθούν με 17-30 στο 8’, με τους Ντ’ Άντζελο Ράσελ και Άντονι Έντουαρντς να βλέπουν το καλάθι σαν… βαρέλι. Ο καταιγισμός τριπόντων έφερε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 15 πόντους για τους «λύκους» (24-39 στο 10’), με το 34-44 της πρώτης περιόδου να μην αφήνει κανένα αίσθημα ανακούφισης στον Μπουντενχόλζερ.

Η… παραπαίουσα και ασύνδετη άμυνα των Μπακς συνέχισε να δέχεται διαδοχικούς πόντους, με τον Μπέβερλι να εκτοξεύει το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο +20 (34-54) σε… σκάρτα τρία λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Σ’ εκείνο το χρονικό σημείο, οι Μπακς… αφυπνίστηκαν, έγιναν πιο σκληροί στην άμυνα και ανέβασαν κατακόρυφα την παραγωγικότητά τους. Με τρία διαδοχικά τρίποντα από Άλεν, Γιάννη Αντετοκούνμπο και Νουόρα η διαφορά έπεσε αίφνης στους 6 πόντους (50-56 στο 18’), με τους Μπακς να δίνουν επιτέλους το στίγμα τους. Ο Τάουνς έδωσε μία ανάσα από την περίμετρο στη Μινεσότα (52-61 στο 20’), παρόλο που τα ποσοστά της ομάδας του καταβαραθρώθηκαν, έπειτα από το εξωπραγματικό ξεκίνημα. Ο Γιάννης διεμβόλιζε… σαν παγοθραυστικό την αντίπαλη άμυνα κρατώντας κοντά τα «ελάφια» (57-64 στο 23’), με τις δύο ομάδες να παίρνουν τελικά την άγουσα για τα αποδυτήρια με διαφορά 8 πόντων (58-66).

Άμα τη επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, οι Μπακς έτρεξαν ένα γρήγορο 5-0, με τον Άλεν να φέρνει το ματς σε απόσταση… αναπνοής, όμως οι «λύκοι» έβγαλαν κάποια hustle plays και απάντησαν ακαριαία με δικό τους 0-7 για να επαναφέρουν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (63-73 στο 26’). Ο Ράσελ, με πέντε προσωπικούς, ανέβασε τη διαφορά στους 13 (69-82 στο 31’), με τις απανωτές απόπειρες των πρωταθλητών για επιστροφή να μένουν ημιτελείς. Οι «λύκοι» πήγαν και στο +18 (76-94 στο 42’), με τον Γιάννη να βάζει τον επίλογο της περιόδου έξω από την άρκτο των τριών πόντων.

Η αμυντική ανισορροπία των γηπεδούχων δεν άφηνε την παραμικρή ελπίδα ανάκαμψης, ενώ ήδη είχε αρχίσει και η επιθετική δυστοκία να κάνει την εμφάνισή της στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με τον Γιάννη να είναι απελπιστικά μόνος του, κυνηγώντας… χίμαιρες. Καίτοι, ο ασταμάτητος «Greek freak» κατέβασε τη διαφορά στο -13 για την ομάδα του (88-101 στο 40’) δίνοντας το σάλπισμα της τελικής αντεπίθεσης. Στα τελευταία λεπτά, οι πρωταθλητές έκαναν την ύστατη προσπάθεια και πλησίασαν στο… θαύμα, παρότι ο χρόνος δεν ήταν σύμμαχός τους. Αρχικά ο Άλεν μείωσε σε 97-106 στο 45′, ακολούθως ο Χιλ ροκάνισε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (102-108 στο 46′), για να έρθουν άλλοι τέσσερις διαδοχικοί πόντοι από τον Μίντλετον, για το 106-108, στο τελευταίο λεπτό. Ο Έντουαρντς σημείωσε καθοριστικό καλάθι στα 15.3″ για τη λήξη (106-110), όμως ο Γιάννης, σαν… σίφουνας, μείωσε εν ριπή οφθαλμού στους δύο πόντους (108-110). Εν τέλει, ο Έντουαρντς ξεδιάλυνε το… τοπίο, βάζοντας φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του στη νίκη της ομάδας του, χάρις σε δύο κρίσιμες βολές, με τις οποίες έγινε το 108-112.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-44, 58-66, 79-94, 108-113