ΜΑΚΑΜΠΙ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 85-68: Νάναλι και Γουίλμπεκιν υπέγραψαν την πρώτη ήττα των Καταλανών (vid)

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν ανώτερη από την Μπαρτσελόνα και έφτασε στην τελική επικράτηση με 85-68, υποχρεώνοντας τους Καταλανούς στην πρώτη τους φετινή ήττα στην διοργάνωση.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την «ομάδα του λαού» αφού από νωρίς έδειξε τις… ορέξεις της. Με τον Σκότι Γουίλμπεκιν να σημειώνει στο πρώτο δεκάλεπτο 7 πόντους, τον Ντέρικ Γουίλιαμς να συμπληρώνει άλλους τόσους και τον Τζέιλεν Ρέινολντς να δημιουργεί σημαντικό πρόβλημα στην ρακέτα της Μπαρτσελόνα, η Μακάμπι προηγήθηκε με 13 πόντους (31-18) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ωστόσο, η εξαιρετική εμφάνιση της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν σταμάτησε στην πρώτη περίοδο, αφού και στην συνέχεια ο ρυθμός έμεινε ο ίδιος, με τους γηπεδούχους να μην αφήνουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Καταλανούς. Μπορεί ο Τζέιμς Νάναλι στο πρώτο δεκάλεπτο να έμεινε στους 4 πόντους, αλλά στο δεύτερο πήρε το… όπλο του.

Με δικούς του πόντους η Μακάμπι έμεινε μπροστά στο σκορ, με τον Αμερικανό να σημειώνει 8 πόντους στην περίοδο και να φτάνει τους 12 στο πρώτο ημίχρονο. Η Μακάμπι πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 20 πόντων (56-36).

Η Μπάρτσα προσπάθησε να αντιδράσει και η αλήθεια είναι ότι στην τρίτη περίοδο έπαιξε πολύ καλύτερη άμυνα σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, αφού η διαφορά είχε ήδη ανοίξει για τους γηπεδούχους. Τελικά η περίοδος έκλεισε στο 65-54 και όλα έδειχναν ότι αμφότερες οι ομάδες θα έδιναν μία πραγματική μάχη στην τέταρτη περίοδο.

Εκεί η Μπαρτσελόνα συνέχισε να πιέζει, αλλά αυτήν την φορά η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε τις απαντήσεις και κατάφερε να απορροφήσει οποιαδήποτε προσπάθεια της αντιπάλου της.

Οι 20 πόντοι του Κόρι Χίγκινς και οι 17 του Νίκολα Μίροτιτς δεν ήταν αρκετοί για να βοηθήσουν την Μπαρτσελόνα να πλησιάσει ακόμα περισσότερο στο σκορ και έτσι η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε το «ροζ φύλλο» αγώνα με 85-68 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 5-2, ενώ από την άλλη οι Καταλανοί έκαναν την πρώτη τους ήττα και υποχώρησαν στο 6-1.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 56-36, 65-54, 85-68