ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ - ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ 93-102: Δεν τους αρκούσε ο καταπληκτικός Γιάννης

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε τα πάντα για τους λειψούς Μιλγουόκι Μπακς (28 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 7 λάθη), ωστόσο δεν κατόρθωσε να αποτρέψει την εντός έδρας ήττα των πρωταθλητών από τους Σαν Αντόνιο Σπερς (93-102).

Οι Μιλγουόκι Μπακς γνώριζαν ευθύς εξαρχής πως ο δρόμος τους προς την 4η νίκη, στην αναμέτρηση του «Fiserv Forum» απέναντι στους Σαν Αντόνιο Σπερς, δεν θα ήταν στρωμένος με… ροδοπέταλα, αλλά με… αγκάθια.

Οι πρωταθλητές του NBA παρατάχθηκαν για ακόμα ένα ματς με καρέ σημαντικών απουσιών (Τζρου Χόλιντεϊ, Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο, Μπόμπι Πόρτις, Μπρουκ Λόπεζ) και, παρά τα «όργια» του Γιάννη Αντετοκούνμπο (28 πόντοι με 6/11 βολές, 11/16 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 7 λάθη) και τη μεστή εμφάνιση του Κρις Μίντλετον (19 πόντοι με 1/1 βολή, 5/14 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα), δεν κατόρθωσαν να ξεπεράσουν τις αντιξοότητες, γνωρίζοντας την ήττα με κακή εμφάνιση από τους -μέτριους, αλλά εμφανώς καλύτερους- Σπερς με 93-102.

Για το Μιλγουόκι, που πλέον υποχώρησε στο 3-3 ρεκόρ, ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για 18 λεπτά και, πάροτι δεν σκόραρε, κατέγραψε 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Από την πλευρά του, ο Γιώργος Καλαϊτζάκης πάτησε παρκέ για σχεδόν ένα λεπτό στο «garbage time», δίχως να καταφέρει να καταγράψει κάτι στη στατιστική του.

Από την πλευρά των Σπερς, οι οποίοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 2-4, ξεχώρισε ο Ντεζούντε Μάρι με 23 πόντους (4/5 βολές, 8/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ μεστοί ήταν επίσης οι Ντέρικ Γουάιτ (17 πόντοι) και Μπριν Φορμπς (16 πόντοι). Ο τελευταίος, λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης, παρέλαβε το προσωπικό του δαχτυλίδι από την κατάκτηση του πρωταθλήματος της περασμένης σεζόν με τα «ελάφια».

Το ματς

Ο Γουάιτ ξεκίνησε «καυτός» από την περίμετρο και με 13 πόντους σε 7′ έβαλε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού (13-19). Οι Μπακς ισορρόπησαν την κατάσταση, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με σκορ 24-25.

Οι Σπερς συνέχισαν να έχουν τα ηνία στο σκορ (29-34), καθότι οι Μπακς δεν μπορούσαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, την ίδια ώρα που και οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πως απέχουν παρασάγγας από την ομάδα που ιδανικά θα ήθελε να είναι ο Πόποβιτς, αδυνατώντας να εκμεταλλευτούν την ενδεή εμφάνιση των «ελαφιών». Το ημίχρονο μάλιστα ολοκληρώθηκε με τους Μπακς να έχουν το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (47-45), γεγονός που πιστοποιούσε το ποιοτικό έλλειμμα των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα του Μπουντενχόλζερ προηγήθηκε δις με +6 (59-53 και 61-55) στην τρίτη περίοδο, με τον Χουντ να τους πηγαίνει ακόμα και στο +7 (64-57) στο 33΄. Ως εκεί όμως. Οι Σπερς έκλεισαν προηγούμενοι την τρίτη περίοδο (67-69) και είχαν το ψυχολογικό αβαντάζ εν όψει της τελικής ευθείας, με τους λειψούς Μπακς να έχουν συν τοις άλλοις και πρόβλημα με τον Γιάννη, που είχε φορτωθεί με φάουλ.

Τα «σπιρούνια» έδειξαν συγκέντρωση και προσήλωση στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, ανεβάζοντας την υπέρ τους διαφορά στο +6 (69-75 στο 40′), με τον Γιάννη μάλιστα να χρεώνεται με το 5ο του προσωπικό φάουλ. Η κατάσταση έδειχνε ιδανική για τους Σπερς, οι οποίοι δεν άφησαν την ευκαιρία να περάσει αναξιοποίητη. Με τους Τζόνσον και Μάρεϊ να τιμωρούν κυνικά κάθε αδράνεια των κουρασμένων γηπεδούχων στην άμυνα, η διαφορά εκτινάχτηκε στο +10 (87-97 στο 47′) και πλέον όλα είχαν κριθεί, με τους Σπερς τελικά να πανηγυρίζουν δίκαια τη 2η νίκη τους.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-27, 47-45, 67-69, 93-102