ΙΩΝΙΚΟΣ - ΜΟΝΣ 74-77: Ένα δικό του ματς, το έκανε θρίλερ και το έχασε!

Ο Γόντικας ευστόχησε σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση για την παράταση, αλλά το καλάθι ήταν εκπρόθεσμο…

Έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Ιωνικός να πάρει τη δεύτερή του νίκη στη διοργάνωση της FIBA Europa Cup, αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την αποστολή του! Η ομάδα της Νίκαιας ηττήθηκε στο γήπεδό της με 77-74 από τη Μονς και πλέον έχει ρεκόρ στη διοργάνωση 1-3.

Ένα ματς το οποίο ήταν στα μέτρα του, ξεκίνησε περίφημα αλλά στη συνέχεια έχασε τη συγκέντρωσή του ο Ιωνικός και ηττήθηκε.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα κατάφερε να τελειώσει με μία υπέρ της διαφορά 16 πόντων! Διαφορά όμως η οποία έγινε… καπνός στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού το ημίχρονο τελείωσε στο +3 για τον Ιωνικό με σκορ 42-39, αλλά είχε ήδη αρχίσει να «κυνηγά» η Μονς την ανατροπή.

Την πέτυχε στην τρίτη περίοδο του αγώνα, όποτε και πέρασε μπροστά παίρνοντας μάλιστα και μία καλή διαφορά τελειώνοντας το δεκάλεπτο με 56-63!

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα το ματς έγινε θρίλερ. Κατάφερε ο Ιωνικός, έχοντας τον κόσμο στο πλευρό του, να φτάσει και πάλι κοντά στο σκορ, αλλά τα λάθη που έγιναν στο τελευταίο λεπτό έδωσαν τη νίκη στους φιλοξενούμενους. Κακές επιλογές στην επίθεση, με τη Μονς να φτάνει στο καλάθι για το 74-77 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Ιωνικός ευστόχησε σε τρίποντο με τον Γόντικα για την παράταση, αλλά οι διαιτητές είδαν τη φάση σε επανάληψη και αποφάσισαν πως το καλάθι ήταν εκπρόθεσμο, κάτι που φάνηκε ξεκάθαρα στο ριπλέι.

Τα Δεκάλεπτα: 29-13, 42-39, 56-63, 74-77.